2014-10-21 | Apiterapia i miód najlepsze na zdrowie

Projekt Apiterapia i miód najlepsze na zdrowie był realizowany w III Liceum Ogólnokształcącym w ZSP nr 2 w KrotoszynieNad wyborem tematu dyskutowaliśmy bardzo intensywnie, ale w miłej atmosferze i poszanowaniu poglądów i zainteresowań wszystkich uczestników. Promocja zdrowia to bardzo modny ostatnio temat, ale postanowiłyśmy pójść dalej i przedstawić szerokie zagadnienie apiterapii. O ile właściwości miodu są powszechnie bardziej lub mniej znane, o tyle o innych produktach pszczelich raczej mało wiadomo.

W trakcie wyboru tematu kierowaliśmy się także tym, że jako klasa pedagogiczna mogłybyśmy przedstawić szerzej społeczności szkolnej nasz temat, a ponadto może odwiedzić przedszkole i zaprezentować dzieciom w sposób zabawny temat naszego projektu. Byłaby to także funkcja edukacyjna w stosunku do społeczności lokalnej.

Razem całą grupą projektową poznawaliśmy metody apiterapii, zapoznawaliśmy się i popularyzowaliśmy miód oraz jego właściwości. Przeprowadziliśmy wśród rówieśników z naszej szkoły badanie poziomu ich wiedzy na temat apiterapii, właściwości miodu i produktów pszczelich. Chciałyśmy poznać i doświadczyć, czym tak naprawdę jest apiterapia. Byłyśmy również zainteresowane tym jak można wykorzystywać produkty pszczele w leczeniu oraz profilaktyce zdrowotnej. Mamy ogromną nadzieję, że udało nam się upowszechnić wiedzę o apiterapii i produktach pszczelich wśród społeczeństwa.

Tekst: Magdalena Marcinkowska
Materiały przesłał Przemysław Wójcik