2014-10-17 | Relacja z Dnia Akademickiego

Dzień Akademicki to wydarzenie, na które zaprosiliśmy Wszystkich laureatów ostatniej edycji. 17 października 2014 r. mury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wypełnione były po brzegi przez naszych eSzkolnych uczniów. Młodzież miała nie tylko możliwość uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach, ale również zwiedzić Wydział Biologii i Fizyki oraz poczuć namiastkę studenckiego życia.

Jakie niespodzianki czekały na naszych gości? Prof. dr hab. Marlena Lembicz przybliżyła uczniom temat "Grzyby - podziemny internet". Wysoce oceniony przez uczestników został wykład dr Macieja Błaszaka, który odpowiedział na pytanie "Jak uczy się mózg?". Największym zainteresowaniem, jak każdego roku, cieszyła się "Ciekawa chemia" poprowadzona przez dr Roberta Wolskiego i dr Piotra Jagodzińskiego. Nie zabrakło okrzyków zdumienia, głośnych wybuchów, ryczących misi i zabawy z ogniem. Z wszystkich doświadczeń panowie, wspólnie z młodzieżą, formułowali wnioski. Pamiętajcie - wniosków się nie wyciąga! Po fascynującym wykładzie z chemii przyszedł czas na warsztaty fizyczne, które poprowadził mgr Rafał Pietrzyk w asyście studentów. Z kolei dr Ewa Sobieszczuk-Nowicka wraz z dr Robertem Lucińskim opowiedzieli młodzieży o "Rozmowach z roślinami", a Arkadiusz Lewandowski przybliżył uczestnikom "przypadek koniczyny białej".

Wszyscy pełni wrażeń i nowo zdobytej wiedzy wrócili do domu. Przede wszystkim młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda studencka codzienność. Jak sami podkreślają - jest zupełnie inaczej jak w gimnazjum. Inna atmosfera, inna forma zajęć. Być może kiedyś nasi laureaci wrócą tutaj, już jako studenci - czego im serdecznie życzymy.