2014-10-06 | Scena należy do uczniów - czyli relacja z ostatniej Gali Finałowej

Gala Finałowa III edycji projektu, to wydarzenie podsumowujące nie tylko zmagania uczniów w ciągu ostatniego roku, ale również trzy lata projektu, kiedy to „eSzkoła – Moja Wielkopolska” na stałe zagościła w wielkopolskich szkołach. 24 września 2014 r. w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu spotkali się przedstawiciele światy, władze samorządowe powiatów i gmin, dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie, szkolni liderzy projektu i przede wszystkim uczniowie - finaliści gry edukacyjnej „Globtroter: poznaj Wielkopolskę” oraz najlepsze zespoły uczniowskie wraz z opiekunami.

Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnych przemówień, a następnie scena należała do uczniów – twórców najlepszych projektów. Projektowe opowieści przeniosły nas w czasie i pokazały, czym uczniowie zmagali się przez ostatnie miesiące. Na początek – gimnazjaliści z Ptaszkowa, którzy w sentymentalny i wzruszający sposób przybliżyli publiczności projekt „Światło pamięci przywraca życia… - Żydowski pejzaż Grodziska Wielkopolskiego”. W czasie tego krótkiego wystąpienia zapoznali nas również z kuchnią żydowską – przygotowali pyszny poczęstunek, którego skosztowali zgromadzeni goście.

Kolejni na scenie pojawili się gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Czaczu, którzy wykręcali wolty przy użyciu wykonanego w ramach projektu roweru z prądnicą. Jego działanie zaprezentowali chłopacy, którzy w stroju kolarza i mechanika szczegółowo omówili każdy element.

„Od zera do komputera” to jedyny projekt licealny, który miał okazję zaprezentować się na scenie tego dnia. Licealiści z Chodzieży zaprezentowali jak wykonany przez nich robot podaje kawę jedynej dziewczynie w zespole. Opowiedzieli również o własnoręcznie wykonanej makiecie „Chodzieżanki” i skonstruowanym tablecie, który zachwycił publiczność.

Kolejna grupa weszła na scenę w czarnych pelerynach. Mroczny klimat, burza… burza mózgów – narodziła się drużyna łowca promieni słonecznych. Uczniowie z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie tanecznym krokiem przystąpili do pracy. I tak na scenie został zbudowany zegar słoneczny! Młodzież swoim występem porwała publiczność, zbierając przy tym najwięcej nutek, które służyły do głosowania na najlepszą prezentację w czasie gali. Grupa „Wielkie czasu odmierzanie” otrzymała czytniki e-booków.

Ostatni na scenie stanęli uczniowie z Gimnazjum w Ostrowitem, którzy pokazali nam jak to z tym lnem i gliną było. Prezentacja przedstawiała pracę przy filmie. Nie zabrakło reżysera i kierownika planu, którzy czuwali nad kolejnymi scenami prezentującymi działania w projekcie. Aktorzy na plan, ujęcie pierwsze, akcja! I tak oglądamy kwiaty lnu budzące się do życia czy mistrzowski pokaz gwary wielkopolskiej w zagrodzie u Bartosza. Młodzież zaprezentowała również maszynę tkacką, pracę przy kołowrotku czy czesanie lnu. Prezentacja została zakończona rewelacyjnym występem Eryka, który zaśpiewał piosenkę „Malovany dzbanku” Heleny Vondrackovej – zarówno po polski, jak i po czesku! I na koniec trafna puenta: „Śmiechu było co nie miara, bo z nas pracowita i wesoła wiara. A nasz okrzyk taki jest: WSZYSCY: Działanie w grupie jest the best”.

Po przerwie czekała nas kolejna dawka emocji – finał gry edukacyjnej „Globtroter: poznaj Wielkopolskę”. Dziesięciu najlepszych graczy stanęło do walki o cenne nagrody. Na początek – rozgrzewka, czyli pytania z przymrużeniem oka. W tym roku te związane były z muzyką, ze względu na oprawę całej uroczystości. Wiecie kto jest twórcą kroku "moon walk" albo autorem piosenki z filmu "Król lew"? ;) Potem było troszkę trudniej. Twórcami kolejnych pytań byli uczniowie, którzy realizowali projekty w III edycji. Gdzie w Wielkopolsce znajduje się kopalnia soli? Jakie są kolejne liczby ciągu Fibonacciego? Które z wymienionych rzeczy są izolatorami ciepła?

Poziom bardzo wysoki, pytania trudne, ale dla naszych finalistów nie ma rzeczy niemożliwych! Po raz kolejny, tak jak w czasie półfinału, najlepiej poradziła sobie bezkonkurencyjna Katarzyna Sulińska z Gimnazjum im. Orła Białego w Powierciu, która zdobyła dla szkoły tablicę interaktywną, a dla siebie wygrała notebook. Drugie miejsce zajął Kordian Mikołajczyk z Liceum Ogólnokształcącego nr II w Kępnie, który został nagrodzony smartfonem. Na podium znalazła się także Sylwia Andrzejewska z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie, która zdobyła konsolę do gier. Pozostali finaliści otrzymali aparaty fotograficzne. Gratulujemy całej dziesiątce!

Na koniec chwila, na którą czekają wszyscy – ogłoszenie wyników. Wśród gimnazjów najlepszy był projekt „Tam gdzie len i glina, działanie się zaczyna” realizowany przez uczniów z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem. Pierwsze miejsce w kategorii liceum zdobyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Curie-Skłodowskiej w Wolsztynie za projekt „Smart House, czyli Fifna Chałupa za mało bejmów”. Listę najlepszych projektów III edycji znajdziecie tutaj. Nie zabrakło okrzyków radości, łez wzruszenia i podziękowań. Był to dzień pełen wrażeń i emocji, które wszyscy zapamiętamy na długo.