2014-09-23 | Droga do COOL-tury ponad chmury

Licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie postanowili w swoim projekcie wznieść się wysoko, ponad chmury - dosłownie i w przenośni. Czy im się to udało? Zdecydowanie tak! Poznajcie projekt Droga do COOL-tury ponad chmury!

red. Monika Błaszczak

Założenia projektu

Projekt miał na celu zbadanie możliwości rozwoju kulturalnego młodzieży w naszym regionie. Szeroki zakres wybranej problematyki pozwolił odwołać się do różnych zagadnień z tego zakresu, np.:

 • kultura na co dzień w relacjach międzyludzkich,
 • kultura słowa,
 • kultura w polityce,
 • kultura w biznesie,
 • kultura w sporcie,
 • kultura w przyrodzie.

Mottem działań stały się słowa: Per aspera ad astra - Przez trudy do gwiazd oraz Człowiek nie jest aniołem, ale winien być istotą kulturalną wskazujące na możliwości nieustannego udoskonalania osobowości młodego człowieka i kształtowania postawy późniejszych animatorów kultury.

Cele projektu

Projekt nasz miał na celu uświadomienie młodzieży, że w naszym regionie istnieją możliwości rozwoju kulturalnego. Świadczyć o tym może bogata oferta lokalnych instytucji kulturalnych. Udowodniliśmy, że tylko od nas samych zależy poziom życia kulturalnego młodych ludzi. Nasze działania w regionie zmierzały także do przełamania stereotypowych opinii na temat postawy i zachowania młodzieży. Nabraliśmy doświadczenia w bardzo różnych dziedzinach życia kulturalnego. Dlatego wprowadziliśmy hasło COOL-tura, przygotowując się w ten sposób do realizacji zadań w zakresie animacji kultury, wolontariatu czy pracy charytatywnej. Chcieliśmy w ten sposób udoskonalić swoją osobowość, stawiać sobie coraz wyższe wymagania. Wyrazem naszej idei wznoszenia się ponad chmury jest samodzielnie zaprojektowany i skonstruowany model samolotu.

Działania

 • Spotkanie integracyjne zaowocowało wyborem tytułu projektu : Droga do COOL-tury ponad chmury!
 • Kultura w relacjach międzyludzkich: Jasełka dla Stowarzyszenia "Zielony Parasol"
  Święta niosą ze sobą rodzinną atmosferę, chęć bezwarunkowej pomocy innym ludziom. Ten wyjątkowy nastrój udzielił się również naszej grupie. Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Pomocy Chorym Onkologicznie "Zielony Parasol". Dnia 17 grudnia odbyła się wigilia w siedzibie stowarzyszenia, podczas której zaprezentowaliśmy jasełka. Mogliśmy się przekonać, jak wiele radości daje praca na rzecz innych, jak dobrze jest być Aniołem.
 • Kultura w relacjach międzyludzkich: Szlachetna paczka
  Na początku grudnia nasza grupa wpadała na pomysł, aby w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia wspomóc rodzinę w naszej okolicy. W tym celu podjęliśmy współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kępnie oraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie.
  Ogłosiliśmy wewnątrzklasową zbiórkę pieniędzy oraz prowiantu, zabawek czy odzieży dla dzieci. Stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem byłoby też szukanie pomocy w lokalnych sklepach. W ciągu zaledwie kilku dni zgromadziliśmy naprawdę ogrom produktów - zarówno tych otrzymanych jak i zakupionych za zebrane pieniądze. Udało nam się obdarować aż 5 wielodzietnych rodzin! Każda z nich dostała zapas jedzenia, a dzieciom wręczyliśmy zabawki i ubrania. Dzięki tej inicjatywie poznaliśmy trudne realia życia w naszej okolicy, poczuliśmy się Aniołami wspierającymi rodziny w potrzebie.
 • Projekt i druk kalendarza projektowego - wizytówka projektu
  Na pierwszych spotkaniach naszej grupy projektowej padła propozycja, by utworzyć kalendarz będący naszą wizytówką. Pomysł wszystkim się spodobał, toteż niezwłocznie podjęliśmy działania mające na celu utworzenia takiego kalendarza. Gdy już wybraliśmy projekt, zrobiliśmy zdjęcie grupy, na którym każdy miał swój "atrybut" związany z działalnością kulturalną. Samodzielnie przygotowaliśmy kalendarz wielkości kartki A4. W celu wydania większego formatu skontaktowaliśmy się z okoliczną drukarnią. Za zgodą kierownika wzięliśmy udział w drukowaniu. Przy okazji uzyskaliśmy wiedzę na temat metod drukowania oraz rozszerzyliśmy nasze umiejętności w zakresie procesu technologicznego pracy drukarni.
 • Kultura w języku: Ankieta badająca poprawność nazw własnych naszego regionu
  Odmiana wielu nazw miejscowych i własnych w naszym regionie sprawia pewne problemy. Chcąc rozwiać wątpliwości na temat poprawności stosowanych form, przeprowadziliśmy ankietę, której wyniki zaopiniowały autorytety językoznawcze UAM w Poznaniu.
 • Kultura w biznesie: Wizyta w firmie WIKI-MET
  W rozmowie z Państwem Nikolas - współzałożycielami korporacji WIKI-MET poznaliśmy zasady działania tak dużej firmy od strony administracyjnej jak i wykonawczej. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy film o historii firmy. Specjalnie dla nas został przygotowany wykład na temat kultury w biznesie zaprezentowany przez pracownika korporacji pana Tomasza. Dowiedzieliśmy się między innymi o zwyczajach w kontaktach biznesowych z kontrahentami z Japonii, USA czy Niemiec.

  Po wykładzie zostaliśmy oprowadzeni po halach produkcyjnych, gdzie zapoznaliśmy się z technologiami oraz funkcjonowaniem przemysłu firmy. Mieliśmy okazję zaobserwować cały proces technologiczny produkcji łóżek rehabilitacyjnych.
  Kolejnym elementem spotkania były reżyserowane rozmowy kwalifikacyjne. Każdy z uczestników projektu miał do odegrania pewną rolę, po czym zostały nam przekazane informacje na temat tego, co można zmienić w naszych autoprezentacjach, aby pracodawca się do nas przekonał.
 • COOL-tura w sporcie
  W sobotę 15 marca odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Kępna Dzieci i Młodzieży w Badmintonie. Już wcześniej zapoznaliśmy się z zasadami gry w badmintona, tak by w czasie mistrzostw w pełni profesjonalnie sędziować. Mogliśmy sie przekonać, z jakimi emocjami związana jest praca sędziego sportowego i jak trudno czasami zachować odpowiednią kulturę.
 • Kultura w polityce: Wycieczka do Warszawy
  4 kwietnia 2014 r. wybraliśmy się do Warszawy. Ze względu na trwające protesty rodziców dzieci niepełnosprawnych mogliśmy zasiąść tylko w Sali Senatu RP. Wycieczka po budynkach władzy naszego kraju pozwoliła nam zapoznać się z historią i współczesnymi realiami polskiego Sejmu i Senatu. Spotkaliśmy także polityków - ministrów!!! znanych tylko "ze szklanego ekranu". To było doświadczenie kultury przez DUŻE K. Obserwowaliśmy także pracę ekipy dziennikarzy przeprowadzających wywiad z panem Jarosławem Kaczyńskim. Przekonaliśmy się, że w świecie polityki wszystko dzieje się bardzo szybko. Żal nam było jedynie rodziców dzieci niepełnosprawnych protestujących w parku przed sejmem. To miejsce nie świadczy dobrze o zasadach kultury i szacunku dla drugiego człowieka. Piękna pogoda sprzyjała także zwiedzaniu stolicy - poznaliśmy ją w dwóch wymiarach: zabytkowej Starówki i współczesnych Złotych Tarasów.
 • Kultura w regionie: Wywiady z osobami odpowiadającymi za rozwój życia kulturalnego w Kępnie
  W celu poznania możliwości rozwoju kulturalnego w naszym regionie samodzielnie przeprowadziliśmy i nagraliśmy wywiad z dwoma kompetentnymi osobami: panem Markiem Kłoczaniukiem - Dyrektorem Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz z panią Justyną Hołub-Rojkiewicz - Dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury.
 • COOL-tura w naturze: upiększamy teren przed szkołą
  W tym roku szkolnym nasza szkoła przeszła solidną metamorfozę. Przeżyliśmy remont we wszystkich możliwych zakresach. Uwieńczeniem tych prac remontowych było przygotowanie i nasadzenie nowej roślinności przed budynkiem szkolnym. Jako grupa projektowa zaznaczyliśmy w tym działaniu swoją obecność. Własnoręcznie przekopaliśmy twarde pokłady ziemi, nawieźliśmy piękną czarną ziemię, by na odpowiednim gruncie nasadzić nowe sadzonki. Jesteśmy dumni, że braliśmy udział w upiększaniu skwerów przed wejściem do szkoły.

Materiały przesłał Mateusz Wróbel.

Projekt realizowany jest przez: