2014-09-11 | Misja naturalność

Misja NATURALNOŚĆ to projekt, który był realizowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Czy misja licealistów została zakończona sukcesem? O tym opowiedzą nam sami uczniowie.

Jesteśmy entuzjastami naturalnych sposobów pielęgnacji i regeneracji organizmu. Swą charyzmą pragniemy zarazić wszystkich, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości oferowanych przez przyrodę. Sprawiamy, że antidotum na problemy współczesnej młodzieży stają się pierwiastki i związki chemiczne pierwotnie występujące w środowisku naturalnym. Miasto Turek zapewnia nam doskonałe warunki do rozwoju i doskonalenia umiejętności. Podczas realizacji projektu poprawiliśmy świadomość społeczną mieszkańców naszego regionu poprzez ukazanie podstawowych błędów w pielęgnowaniu ciała.

Głównym celem naszego działania było przekonanie ludzi do wykorzystywania ogólnodostępnych darów natury w życiu codziennym. Postanowiliśmy więc znaleźć najciekawsze przepisy na kosmetyki na bazie naturalnych składników korzystając z internetu, licznych czasopism oraz przeprowadzając interesujące rozmowy ze specjalistami. W szkolnej pracowni chemicznej przygotowywaliśmy preparaty, których efektywność testowaliśmy na własnej skórze. Najbardziej kreatywne i skuteczne receptury można znaleźć na naszej stronie internetowej. Postanowiliśmy tym samym przełamać stereotypy, że tylko płeć piękna korzysta z kosmetyków. Twierdzenie to obaliła przeprowadzona przez nas ankieta, której wyniki jednoznacznie wskazały, iż zarówno kobiety jak i mężczyźni stosują preparaty odżywiające i regenerujące ciało. W mieście Turek wyszukaliśmy mnóstwo placówek handlowych, w których można zakupić składniki naturalne, niezbędne do sporządzenia zdrowych dla skóry i skutecznych kosmetyków. Zajęliśmy się również promowaniem sportu jako doskonałego sposobu na ciało pełne wigoru i dobrej energii. Zachęcaliśmy społeczeństwo zarówno do aktywnej formy regeneracji organizmu (spacer, pływanie, jazda rowerem, gimnastyka), jak i biernej (sauna, jacuzzi, zimne okłady, sen).

Powiat turecki przepełniają fascynujące walory przyrodnicze. Bogactwo flory tworzy malownicze krajobrazy. Mieszkańcy Turku nie zdawali sobie dotąd sprawy jak wiele klejnotów porasta wiejskie obszary otaczające ich miasto. Natura składała im w darze naturalne lekarstwa, których nie potrafili umiejętnie wykorzystać bądź nie znali ich zbawiennych właściwości. Realizując projekt skutecznie rozprawiliśmy się z ludzką nieświadomością. Postanowiliśmy udowodnić, że roślina to eliksir młodości, naturalne źródło piękna i zdrowia. W tym celu opublikowaliśmy na stronie internetowej artykuł (bogaty w zrobione przez nas fotografie) o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych roślin najpowszechniej występujących w naszych okolicach.

Działania ukierunkowane w stronę naświetlenia damsko-męskiego punktu widzenia na pielęgnację ciała przy użyciu substancji występujących w środowisku naturalnym były determinowane dobrą energią całego zespołu. Rezultaty naszych działań wielokrotnie prezentowaliśmy na forum klasy i całego liceum. Z naszymi osiągnięciami mogli zapoznać się również gimnazjaliści i uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół średnich podczas "Dni Otwartych", "Dnia Chemii" oraz na Targach Edukacyjnych. Informacje o realizacji projektu "Misja: NATURALNOŚĆ" znalazły się również w gazecie "Echo Turku" oraz na stronie internetowej tygodnika.

Nasza działalność objęła swym zasięgiem także województwo łódzkie. 19 marca, pod dowództwem Pani Aliny Sobkowskiej całą drużyną udaliśmy się na fascynującą misję do miasta Łódź. Na Uniwersytecie Medycznym wysłuchaliśmy interesującego wykładu "Więcej niż studia" przygotowanego przed dr. hab. n. med. Wojciecha Fendlera z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii, który podsycił w nas zamiłowanie do nauk przyrodniczych. Pracownicy uczelni przygotowali dla nas liczne warsztaty oraz stoiska z mnóstwem atrakcji. Podczas warsztatów, studentki działające w Kole Naukowym Kosmetologii pokazały nam jak samodzielnie przygotować peelingi, kremy i cienie do powiek, wykorzystując wyłącznie substancje naturalnie występujące w przyrodzie. Klinika Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej zaoferowała nam również darmowe badania skóry. Gwiazdą programu okazał się pasjonujący wykład o zastosowaniu komórek macierzystych w medycynie estetycznej.

Wiele niebywale wartościowych informacji pozyskaliśmy podczas spotkań z wybitnymi specjalistami w dziedzinie kosmetologii i dermatologii. 5 lutego 2014 roku grupa naszych agentek wybrała się do mgr kosmetologii, pani Blanki Wieczorek - absolwentki naszego Liceum, która ukończyła Wyższą Szkołę Zdrowia, Urody i Edukacji oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Dzięki tej wizycie wiemy, że z roku na rok w gabinetach kosmetycznych pojawia się coraz więcej młodych osób, a najliczniej w okresie zimowym. Najczęstsze zabiegi na jakie decydują się nastolatkowie to mikrodermabrazja (ścieranie wierzchniej warstwy naskórka), kwasy, peelingi i inne metody złuszczania naskórka. Dowiedzieliśmy się również, że niewiele firm na rynku oferuje salonom kosmetycznym szeroką gamę kosmetyków na bazie składników naturalnych. Dlatego tak ogromne znaczenie dla zdrowia skóry ma przygotowywanie preparatów z substancji dostępnych na co dzień w każdym gospodarstwie domowym. Z kolei 11 kwietnia zorganizowaliśmy w pracowni chemicznej spotkanie z wybitnym dermatologiem i wenerologiem naszego regionu – dr Tomaszem Woźniakiem. Lekarz udzielił nam wielu specjalistycznych rad związanych z higieną skóry oraz ujawnił z jakimi chorobami najczęściej zmagają się mieszkańcy Turku.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z informacjami oraz bogatą galerią zdjęć widniejących na naszej stronie internetowej.

Materiały przesłał Kamil Mozio.