2014-08-13 | Zioła na różne sposoby

Zespół Szkół w Czaczu po raz kolejny o sobie przypomina! Zapewne pamiętacie projekt Zioła, ziółka i nasza spółka. Pisaliśmy już o nim na stronie eSzkoły (artykuł 1, artykuł 2). Co młodzież robiła w późniejszym czasie? O tym, jak i o podsumowaniu swojego projektu, opowiedzą Wam sami! :)

red. Monika Błaszczak

Spotkanie z kucharką

W marcu spotkaliśmy się z panią kucharką Bogumiłą Buchwald. Pani Bogunia jest kucharką w naszej szkole, a zarazem miłośniczką gotowania. Na nasze spotkanie przyniosła różne ziołowe przyprawy, które na co dzień stosuje w swojej kuchni oraz w szkole. Mogliśmy próbować różne przyprawy, były to m.in. oregano, bazylia, kur-kuma, cząber, czosnek. Następnie pani Bogunia przekazała nam swoje sekretne przepisy, które umieściliśmy na platformie internetowej. Dowiedzieliśmy się, że zioła poprawiają smak potrawy, ale i wzbogacają jej aromat. Wiele z ziół stosujemy na co dzień, nie wiedząc o ich tak dużym znaczeniu. 

Spotkanie z dietetyczką

Podczas tego spotkania wzbogaciliśmy swoją wiedzę o pozytywne i negatywne działanie ziół. Zarówno tymianek, dziurawiec i żywokost mogą mieć na nasz organizm złe działanie. Pozytywnymi ziołami są przede wszystkim: koper włoski, rumianek, werbena, mniszek lekarski oraz szałwia. Dowiedzieliśmy się również, że ziół nie należy łączyć z innymi lekami. Ponadto dowiedzieliśmy się, że ziołami nie można się odżywiać, ponieważ zioła nie zawierają składników pokarmowych: białka, tłuszczy czy węglowodanów, z których nasz organizm mógłby czerpać energię. Dowiedzieliśmy się również jak zrobić ziołowe ciasteczka - przepis znajdziecie na naszej stronie internetowej!

Spotkanie z kosmetyczką

Na początku pani kosmetolog przedstawiła nam krótką prezentację na temat wykorzystania ziół w kosmetologii. Najbardziej interesowały nas zioła wykorzystywane przy produkcji preparatów dla młodzieży. To spotkanie przyniosło nam najwięcej radości i zabawy, ponieważ sami mogliśmy eksperymentować maseczki ziołowe na sobie. Najpierw wygładzaliśmy nasze dłonie ziołową parafiną, a następnie korzystając z gotowych i samodzielnie przygotowanych maseczek, wygładzaliśmy twarz oraz ręce. Rezultaty były widoczne po krótkim czasie.

Nasza hodowla

Pod koniec marca postanowiliśmy założyć samodzielną hodowlę wybranych ziół. Wcale nie było łatwo! Kwietniowe przymrozki zubożyły naszą hodowlę. Jednak nie poddaliśmy się i czekaliśmy na dalsze efekty. Udało się! W połowie maja przesadziliśmy nasze wyhodowane zioła do przyszkolnego ogródka, aż w końcu przekazaliśmy ziółka naszej pani kucharce.

Ponadto wydaliśmy poradnik "Zioła na różne sposoby", który promowaliśmy podczas szkolnego festynu. 28 maja podsumowaliśmy nasz projekt prezentując jego wyniki dyrekcji szkoły, naszym rodzicom, koleżankom i kolegom.

Materiały przesłała Magdalena Adamczak.

Projekt realizowany jest przez: