2014-08-06 | Przygoda z Panem Tadeuszem

Przygoda z Panem Tadeuszem to projekt, który został zrealizowany przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych OborzyskachCelem młodzieży było spojrzenie na postać wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza, okiem nie tylko polonisty, ale również matematyka. "Działania grupy projektowej są ściśle związane ze znajdującymi się na ziemi kościańskiej miejscami związanymi z naszym wieszczem, historią jego pobytu na naszych ziemiach i przyszłością, w której nie powinno zabraknąć przygód związanych z Panem Tadeuszem jako szczególnej atrakcji turystycznej naszego regionu" - komentuje grupa.

Jak wyglądały spotkania projektowe?

1. Zapoznanie z postacią Adama Mickiewicza - wyszukanie różnych ciekawostek i informacji związane z pobytem wieszcza na kościańskich ziemiach.
  2. Wyznaczenie szlaków pobytu Adama Mickiewicza - z Ziemi Kościńskiej przez Śmiełów do Poznania.
  3. Poznanie smaków na szlaku Pana Tadeusza - zapoznanie się z kuchnią staropolską, której punktem kulminacyjnym było przygotowanie i degustacja pierogów.
  4. Zapoznanie z modą panującą w epoce romantyzmu, zaprojektowanie sukienek i strojów dla chłopców. Dziewczyny wspólnie ze swoimi ciociami, babciami lub mamami uszyły piękne suknie według własnych projektów. Okazało się, że prawdziwe z nich kreatorki mody. Do strojów trzeba było jeszcze przygotować fragmenty scenek teatralnych opartych na utworach Mickiewicza. Okazło się, ze uczniowie mieli wspaniałe pomysły oraz bardzo ciekawe interpretacje utworów wieszcza. Scenki te zostały zaprezentowane przed szeroką publicznością.
  5. Przygotowanie mapy przygód - aby dobrze przygotować tę mapę uczniowie postanowili wybrać się w podróż szlakiem Mickiewicza. Stworzyli wspaniałą, atrakcyjna mapę turystyczną tras wycieczkowych. Podczas wycieczek odwiedzili m. in.: Gryżynę, Racot, Choryń, Kopaszewo, Lubiń, Śmiełów, Osiek. Na tych terenach jest mnóstwo pamiątek i miejsc związanych z Mickiewiczem. Wyszukali nie tylko miejsca, ale dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, np. jak przygotować mazidło do czyszczenia butów, aby lśniły jak lakierki.
  6. Uczniowie poznali również legendy i baśnie związane ze zwiedzanymi miejscami.

"Mamy nadzieję, że wyznaczone i opisane trasy będą wspaniała wskazówką dla wielu osób podczas wędrówek po Wielkoposce - naszej małej ojczyźnie" - podsumowuje zespół uczniowski.

Materiały przesłała Jolanta Nowicka.