2014-07-31 | Z wizytą w Zakładzie Karnym

O projekcie O co biega? realizowanym przez uczniów z Gimnazjum im. St. Mikołajczyka w Miejskiej Górce już pisaliśmy. Przypomnijmy, że projekt dotyczył czworonogów. Tym razem gimnazjaliści podzielą się z nami swoimi wrażeniami z wizyty w Zakładzie Karnym w Rawiczu, do którego udali się, aby zaczerpnąć informacji na temat psów, które zajmują się wykrywaniem narkotyków.

Wrażenia uczniów biorących udział w tym niezwykłym wydarzeniu były związane z ogromną ciekawością, ale również i lękiem. Pierwszym etapem wizyty było sprawdzenie numerów legitymacji, potwierdzenie tożsamości każdego z uczniów oraz przejście przez specjalną bramkę kontrolną. Przed wejściem na oficjalny teren więzienia, wszyscy zostali skontrolowani przez funkcjonariuszy więziennych.

Na terenie Zakładu Karnego opiekunami grupy byli kpt. Piotr Bruder oraz psi przewodnik st. sierż. Dominik Pieprzyk. Ciekawym punktem, a zarazem jednym z podstawowych celów projektu, było zapoznanie się z pracą psów do wyszukiwania narkotyków. Przewodnik wraz z dwoma psami, owczarkiem niemieckim oraz owczarkiem belgijskim, zaprezentował sposób wyszukiwania narkotyków ukrytych w walizkach oraz pudełkach. Niesamowite wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiło to, w jaki sposób pies jest w stanie wywęszyć narkotyki.

Przewodnik opowiedział również, jak wygląda psi dzień na terenie więzienia, czym karmione są psy, jakie muszą spełniać wymagania, jak długo trwa przygotowanie do służby więziennej oraz jakiej rasy musi być taki pies. Ponadto uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć "psie domy" oraz szereg akcesoriów używanych do pielęgnacji oraz tresury. W międzyczasie, kpt. Piotr Bruder odpowiadał na szereg pytań zadawanych przez gimnazjalistów na temat życia osadzonych oraz historii zakładu karnego. Uczestnicy mieli również niepowtarzalną okazję zobaczyć spacerniak, przykładową celę więzienną oraz przeszukiwanie tego miejsca przez psa, w celu znalezienia ewentualnego narkotyku. Bardzo ciekawym punktem był również tor przeszkód dla psa, gdzie odbywają się regularne ćwiczenia a także izolatka dla osób tymczasowo przebywających na terenie zakładu. W ostatnim etapie wizyty uwagę uczniów przykuła maszyna HEINMANN do prześwietlania oraz kontroli paczek dla osadzonych. Wizyta "za murem" była niezwykle interesująca. Odczucia całej grupy były bardzo pozytywne. Zarówno kpt. Piotr Bruder jaki i st. sierż. Dominik Pieprzyk zaimponowali swoją wiedzą wszystkim uczestnikom projektu. Wizyta była tym bardziej wyjątkowa, że takie przeżycie zdarza się niesłychanie rzadko, tym bardziej dla osób niepełnoletnich.

Materiały przesłał Rafał Ryś.