2014-07-30 | Nie-ludzka przyjaźń

Nie-ludzka przyjaźń to temat, który był realizowany w Gimnazjum nr 9 im. Jerzego Waldorffa w Poznaniu. Głównym celem projektu było pobudzenie społeczności szkolnej i lokalnej do odpowiedzialności i okazywania wdzięczności za dobro, które człowiek otrzymuje od zwierząt, do pochylenia się nad losem potrzebujących zwierząt (do większej wrażliwości na krzywdę i cierpienie bezbronnych istot), do rozpowszechniania informacji o sile terapii przeprowadzanych przy współudziale zwierząt. Słowem - kluczem projektu był PUZON, wierny towarzysz życia szkolnego patrona, Jerzego Waldorffa.

Uczniowie odwiedzili placówki niosące pomoc zwierzętom:

- byli w schronisku dla bezdomnych zwierząt:

• poznali potrzeby schroniska,
  • zobaczyli, jak żyją zwierzęta w tego typu placówkach,
  • ustalili formy pomocy i współpracy.

- udali się do lekarza weterynarii:

• w wywiadzie skupili się na właściwym żywieniu i dbaniu o zwierzaki w taki sposób, aby żyło im się lepiej,
  • dowiedzieli się także, gdzie zgłosić zaginięcie pupila, co postąpić w przypadku znalezienia chorego czy bezdomnego zwierzęcia.

Młodzież poznała zasady funkcjonowania Fundacji Labrador - Pies Przewodnik, zapraszając jej przedstawicieli do swojej szkoły. Uzyskali sporo informacji o metodach pracy takiej instytucji, a także o formach pomocy. Dzięki spotkaniu z Panem Bartkiem Kałużnym, który przybył na spotkanie ze swoim labradorem, psem - przewodnikiem, utwierdzili się w przekonaniu, jaką nieocenioną rolę pełni pies w życiu osoby niewidomej. Teraz wiedzą także, jak sami - jako przechodnie, powinni reagować widząc psa będącego "w pracy".

"Zaprosiliśmy do szkoły Pan Edmunda Jarmickiego, który od lat zajmuje się leczeniem chorych metodą HIPOTERAPII. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o roli koni w życiu osób dotkniętych porażeniem mózgowym, zespołem Downa, skoliozą. Uzyskaliśmy informacje na temat opieki nad końmi, ich żywienia. Poznaliśmy nowe pojęcia związane ściśle z końmi" - wspominają gimnazjaliści.

Zorganizowali również spotkanie, na które przybyli przedstawiciele Policji z psem tropiącym, aby opowiedzieć społeczności szkolnej o codziennym życiu psa policyjnego. Pies w pracy policjanta jest niezastąpiony! Uczniowie przeprowadzili konkurs w szkole "Fotka z moim Pupilem" - aby ukazać (nawet poprzez uchwycenie na fotografii) bezgraniczną przyjaźń, serdeczność i przywiązanie zwierzęcia do człowieka (i człowieka do pupila).

Podczas spotkań z rodzicami zachęcali (poprzez zakup wykonanych przez młodzież eko-toreb z Puzonem i własnoręcznie upieczonych ciasteczek) do datków na potrzeby schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zespół projektowy rozdawał także ulotki z prośbą o przekazanie 1% podatku na potrzeby Fundacji Labrador i Schroniska.

Gimnazjaliści udali się do studia TVP Poznań, aby dowiedzieć się, jak w profesjonalny sposób stworzyć końcowy film ukazujący pracę nad projektem. Na koniec zredagowali gazetkę informującą o działaniach całego zespołu, sile placówek niosących pomoc, metodach i formach pomocy instytucjom związanym ze zwierzętami oraz wolontariacie (informacje dla licealistów). "W gazetce jeszcze raz chcemy podkreślić, jak nieocenioną rolę pełni zwierzę w naszym życiu. Mamy zamiar zachęcić społeczność szkolną i lokalną do właściwego traktowania zwierząt (odpowiednie karmienie, reagowanie na ich krzywdę, umilanie im czasu)" - podsumowuje grupa projektowa. Gazetka została rozprowadzona zarówno wśród społeczności szkolnej, jak i lokalnej.

Materiały przesłała Katarzyna Polonis-Borodynko.