2014-07-22 | Kolorowym rowerem poznajemy dla nas nieznany świat

Jesteśmy grupą projektową z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu wraz z opiekunem panią Magdaleną Sową, realizowaliśmy projekt Kolorowym rowerem poznajemy dla nas nieznany świat.

Celem naszego projektu było przygotowanie gry planszowej dotyczącej naszego regionu, w której uczestnicy będą poruszali się pionkami w kształcie roweru i będą pokonywali trasę losując kartę z pytaniami odnośnie naszego regionu. Po drodze będą czyhały na nich różne niespodziewane przeszkody.

Pierwszym krokiem było spotkanie się i omówienie narzędzi do pracy zaoferowanych przez eSzkołę. Po zakończeniu pracy przyszedł czas na wybranie tematu. Po długich namysłach i rozmowach wybraliśmy temat projektu. I tak zakończyło się nasze pierwsze spotkanie.

W związku z realizacją naszego projektu udaliśmy się do wójta gminy Kościan Henryka Bartoszewskiego. Okazało się, że wójt jest miłośnikiem dwóch kółek i każdą wolną chwilkę spędza pokonując kilometry na rowerze. Opowieści wójta wzbudziły nasze zainteresowania i postanowiliśmy poszperać w historii naszego regionu, czego wynikiem są przygotowane prezentacje. Spotkanie odbyło się w bardo miłej atmosferze.

Naszym następnym celem wyjazdu był UAM w Poznaniu. W holu uczelni powitała nas dr Agnieszka Cieszyńska, która przygotowała dla nas ciekawe zajęcia nt. "Zaangażowania mięśni podczas jazdy na rowerze". Poszerzyliśmy naszą wiedzę o rodzaje i budowę mięśni oraz ich działanie na zasadzie kurczenia i rozciągania. Podczas wykładu oglądaliśmy pod mikroskopem rodzaje komórek mięśniowych. Było to dla nas nowe doświadczenie.

Na jedno z kolejnych spotkań zaprosiliśmy pana Andrynowskiego, który jest nauczycielem fizyki. Celem naszego spotkania było sprawdzenie czemu rower się nie przewraca w trakcie jazdy.

Pan Andrynowski opowiedział nam kilka ciekawostek o rowerze o sile odśrodkowej o żyroskopie, jeśli jesteście zainteresowani to odwiedźcie naszą stronę.

Na koniec zostawiliśmy sobie przygotowanie planszy i kart z pytaniami do gry, aby wszyscy grając w nią dobrze się bawili i miło spędzili czas dowiadując się ciekawych rzeczy o naszym regionie.

Materiały przesłała Magdalena Sowa.

Projekt realizowany jest przez: