2014-07-17 | Historia Czerwonej Mycki i złego kejtra

Hej wiaruchna! Jesteśmy grupą uczniów Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler w Lesznie i w naszym projekcie postanowiliśmy przerobić nieco bajkę o Czerwonym Kapturku. Historia Czerwonej Mycki i złego kejtra przybliża nam gwarę wielkopolską, więc staramy się godoć po naszymu. Zrealizowaliśmy wiele zadań, te najciekawsze to:

• wizyta w leszczyńskim muzeum. Zwiedziliśmy wystawę pt. "Od ślepych ryb do klusek na łachu, leszczyńska kuchnia w latach 1890-1950", która zapoznała nas z typowymi potrawami serwowanymi na leszczyńskich stołach kilkadziesiąt lat temu. Zobaczyliśmy również typową kuchnię, w której królowała "angielka" oraz jadalnię z piękną zastawą.
  • wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym im. Piotrusia Pana w Lesznie. Spotkaliśmy się z logopedą, która wyjaśniła nam skąd się bierze głos. Poznaliśmy szczegółowo aparat mowy, dowiedzieliśmy się jakie są wady wymowy i jak je usuwać. Usprawnialiśmy nasze języki, żuchwy i podniebienia oraz ćwiczyliśmy nasz oddech, by głos był wyraźniejszy. Podczas zajęć z terapeutą poznaliśmy sposoby komunikacji z dziećmi, które nie potrafią komunikować się za pomocą głosu. Próbowaliśmy przekazać informacje za pomocą piktogramów, ilustracji i plakatów.
  • ważnym wydarzeniem w naszej szkole był Dzień Gwary Wielkopolskiej. Postanowiliśmy pokazać się szerszej publiczności z naszym projektem i sprawdzić, czy wszystkie ejbry taśtają tytki ze skibkami do szkoły i czy brynczą na pogodę? Każda klasa otrzymała "wielkopolską nazwę", uczniowie mogli zjeść "sznekę z glancem", chętni wzięli udział w konkursie polegającym na znajomości gwary wielkopolskiej. "Bauer naszej gamaji" był honorowym członkiem komisji w "Potyczkach z gwarą", w których "maludy" (uczniowie klas pierwszych) sprawdzały wiedzę z zakresu historii Wielkopolski, typowych potraw wielkopolskich i oczywiście wyrażeń naszej gwary.
  • Napisaliśmy scenariusz "Historii Czerwonej Mycki i złego kejtra" i przedstawiliśmy naszą bajkę szerszej społeczności. Do zobaczenia "gzuby"!

Materiały przesłała Joanna Klamke.