2014-07-02 | Zwierzęta oczami licealistów z Kościana

Projekt Jak zwierzęta widzą, słyszą i bawią się realizowany był w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga w Kościanie. O ich akcji zorganizowanej w szkole możecie przeczytać tutaj. Co jeszcze zespół uczniowski zrobił w ramach projektu i skąd wziął się pomysł na taki temat? O tym dziewczyny opowiedzą Wam same.

Temat wybrałyśmy po dogłębnych rozmyślaniach. Każda z naszej jedenastki opowiedziała o swoich zainteresowaniach. Zauważyłyśmy wtedy, że jednym łączącym nas aspektem są zwierzęta - to w jaki sposób funkcjonują, czy odczuwają niektóre z ludzkich uczuć, jak np. potrzeba zabawy. Chciałyśmy także pokazać rolę zwierząt w naszej kulturze, w naszym regionie. Chciałyśmy dociec tajemnic tych czworonogów, które choć banalne - są dla nas zagadką.

Naszą pracę zaczęłyśmy od wycieczki do stadniny koni w Racocie, podczas której odwiedziłyśmy także oborę krów mlecznych. Dzięki tej wycieczce zapoznałyśmy się bliżej ze zwierzętami hodowlanymi. Poprzez wywiady z opiekunami zauważyłyśmy wiele podobieństw z ludźmi jakie cechują te zwierzęta (dokładniejsze sprawozdanie na stronie projektu - tutaj).

Na późniejszym spotkaniu przydzielałyśmy sobie tematy opracowań naukowych. W tych pracach zostały zawarte tematy dotyczące komunikacji zwierząt, ich instynktu macierzyńskiego, miłości, niezwykłych zachowań zwierząt i sposobów patrzenia. Przykładowa praca Marty Michałowskiej dotyczy tematu: "Jak widzą zwierzęta?". W celu realizacji tematu Marta przerobiła zdjęcia swojego autorstwa w taki sposób, abyśmy mogli zobaczyć obraz tak, jak go widzą poszczególne zwierzęta. Informacje zaczerpnęła z naukowych książek oraz z różnych stron internetowych. Swoją pracę udostępniła na stronie w postaci osobnych zdjęć oraz w postaci prezentacji programu Prezi.

Wszystkie te tematy odnoszą się do podobieństw w zachowaniu ludzi i zwierząt. Bardzo cenne informacje zyskałyśmy w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, do której wybraliśmy się 12 kwietnia. W bibliotece każda grupa szukała informacji dotyczących swojego tematu. Tego samego dnia odwiedziliśmy również poznańskie zoo, w którym zaobserwowaliśmy zachowania zwierząt oraz poznaliśmy nieznane nam dotąd gatunki, jak na przykład Makaki. Na poznańskich ulicach wybrana trójka dziewczyn z naszej grupy przeprowadziła sondę uliczną, zadając po kilka pytań przechodniom. Rezultatem sondy było zapoznanie się z opiniami ludzi na temat zachowań zwierząt. Postanowiliśmy, że wyników ankiety użyjemy w prezentacji swoich tematów.

Przez projekt zacieśniłyśmy swoje więzi, dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy i jesteśmy zadowolone, że możemy realizować projekt według własnych pomysłów i koncepcji, co pozwala nam na dalsze rozwijanie się. Opiekun naszej grupy fantastycznie spełnia swoje zadania, pozwalając nam na realizację naszych pomysłów, których miałyśmy pod dostatkiem. Długo zastanawiamy się nad finałową prezentacją naszego projektu. Chciałyśmy przez nią uświadomić i zaprezentować ludziom podobieństwa między człowiekiem a zwierzętami, jakie poznaliśmy podczas naszych działań.

Na naszej stronie internetowej znajdziecie udokumentowane wyniki pracy. Uwzględniliśmy wszystkie wymagania jakie zostały nam wyznaczone. W aktualnościach możecie znaleźć zwiastuny naszych prac, po kliknięciu "więcej" ukaże się całość pracy. W galerii umieściliśmy zdjęcia z naszych wycieczek i z końcowego pokazu. Zapraszamy również do zakładki pod nazwą "Prezentacja rezultatów projektu". Tam znajdziecie poszczególne prezentacje, artykuły i filmy wykonane przez naszą jedenastkę. W górnych zakładkach przedstawiliśmy informacje o naszym regionie, zdefiniowaliśmy cele naszego projektu oraz etapy jego organizacji.

Materiały przesłała Jagoda Musielak.