2014-06-12 | Podniebny symbol pokoju

Podniebny symbol pokoju a nie pierzasta szarańcza - właśnie na taki temat, po burzliwych obradach, zwróciła uwagę grupa projektowa z Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Kole. Czego dotyczy projekt?

Uczniowie skupili się na poznaniu niezwykłej symboliki gołębia - ptaka, który zawsze budził podziw i fascynację człowieka, któremu zazdroszczono sztuki latania. Nic więc dziwnego, że symbol gołębia opisywany był w legendach, mitach i wierzeniach religijnych - co bardzo zaintrygowało młodzież.

Wszyscy wiemy, że biały gołąb to symbol pokoju. Nie wszyscy jednak znają odpowiedź na pytanie co symbolizują dwa gołębie czy gołąb z listkiem laurowym. Dlaczego nie powinniśmy dokarmiać gołębi? Dlaczego gołębia wybrano na symbol pokoju?

Aby odpowiedzieć na te pytania grupa projektowa poszukiwała i gromadziła informacje w celu zaspokojenia swojej ciekawości. Ciekawość rozbudziła również wizyta w gołębniku hodowcy gołębi pocztowych. Liczne puchary i trofea wywarły na nich olbrzymie wrażenie!

Kulminacyjnym punktem grupowych poczynań były wystawa prac plastycznych pt. "Jan Paweł II - opowieść gołębia" oraz wypuszczenie gołębi w dziewiątą rocznice śmierci ich patrona, papieża Jana Pawła II, na znak pokoju na świecie. Biała gołębica - symbol Ducha świętego - była sygnałem do wylotu 100 gołębi, które imponująco prezentowały się na błękicie nieba.

"Z pewnością nasze podróże po gołębnikach, mitach i wierzeniach otworzyły nam oczy na to co ciekawe i warte uwagi. Cieszymy się bardzo z faktu uczestnictwa w projekcie, który dał nam możliwość rozwoju bliższego poznania się a nawet nawiązania przyjaźni. Życzymy powodzenia i pozdrawiamy z Koła" - podsumowują uczniowie.

Materiały przesłała Jolanta Mikołajczyk.