2014-06-12 | Misja Latarnik

Kolejnym tematem, którym zajęli się gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1 w Kole jest projekt Misja Latarnik. Jakiej misji podjęli się uczniowie? Ich celem było poznanie i zrozumienie jak technologia wpływa na życie ludzi. Wraz z rozwojem komputeryzacji i szybkim postępem techniki, coraz ważniejszą dziedziną życia staje się technologia informacyjna. W dzisiejszych czasach technika w zawrotnym tempie pędzi do przodu. Dlatego potrzebne są różnego rodzaje kursy, dokształcania. Każdy człowiek uczy się przez całe życie i powinien mieć tę świadomość. Komputer w dzisiejszych czasach to podstawowe narzędzie pracy i komunikacji. Coraz więcej ludzi starszych, głównie emerytów chętnie korzysta z komputera i Internetu - traktując to narzędzie jako swoiste okno na świat. Praktycznie każda osoba może znaleźć coś dla siebie, zgodnie z własnymi potrzebami i zainteresowaniami.

W związku z tym grupa projektowa wyznaczyła sobie jako jedno z zadań szkolenie komputerowe dla seniorów pt. "Aktywny senior w sieci". Kurs był bezpłatny i zorganizowany dla osób w wieku 55+, a zajęcia odbywały się w pracowniach komputerowych szkoły. Ważne, że w szkolenie włączyli się także uczniowie szkoły przy ul. Poniatowskiego: sami przygotowali ćwiczenia z podstawy obsługi komputera i Internetu, a następnie zapoznawali z nimi uczestników kursu. Podczas zajęć widać było duże zaangażowanie seniorów ale i uczniów, którzy występowali w roli "przewodników". Dla niektórych seniorów był to pierwszy kontakt z Internetem, dlatego też zadawali wiele pytań i w końcu przełamali bariery lęku. Więcej informacji o szkoleniu znajdziecie tutaj.

W połowie kwietnia realizowali w szkole podstawowej zadanie, do którego długo się przygotowywali. Gimnazjaliści wcielili się w rolę wykładowców i poprowadzili krótkie spotkanie z młodzieżą na temat blogowania. Do współpracy w tym przedsięwzięciu zaprosili nauczycielkę biologii p. mgr Magdalenę Hetman-Kurzawińską, by podczas spotkania poprowadziła prelekcję o funkcji mózgu w procesie uczenia się. Na spotkaniu mieli niepowtarzalną okazję zaprezentować swoją prezentację multimedialną o mózgu. Slajdy zrobiły duże wrażenie, zwłaszcza na uczniach z nauczania początkowego.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole to najstarsza instytucja kulturalna w mieście. Mimo, że jej zadania nie zmieniają się od lat, stara się nadążać za rozwijającą się techniką i wciąż nowymi sposobami przekazu informacji. W dobie Internetu i elektronicznego przekazu, musiała zrezygnować z tradycyjnych katalogów, na rzecz łatwo dostępnych elektronicznych baz danych. Dlatego 25 kwietnia młodzież odwiedziła pobliską bibliotekę - zdjęcia z odwiedzin znajdują się tutaj.

W maju natomiast zespół projektowy odwiedził Powiatową Straż Pożarną. Celem tego spotkania było sprawdzenie, jak nowa technologia wpływa i wspomaga funkcjonowanie Straży Pożarnej w ich mieście.

Materiały przesłała Jolanta Mikołajczyk.