2014-06-10 | Raz, dwa, trzy Antoninek patrzy!

Grupa 12 uczniów z Gimnazjum nr 22 im. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu wraz z opiekunem p. Anną Śliwińską realizowała koncepcję stworzenia filmowej historii Antoninka. Raz, dwa, trzy, Antoninek patrzy! - tak, po burzliwych dyskusjach, zatytułowany został projekt - to metaforyczne spotkanie z przeszłością przez pryzmat teraźniejszości, to wizualizacja tego co było i tego co jest. W miejscach i obiektach widzianych tu i teraz chcieli odnaleźć minione i często niestety zapomniane. Tym konceptem proponowali mieszkańcom swojego osiedla, zarówno tym starszych jak również tym najmłodszym, sentymentalną podróż do przeszłości. Zapraszamy do odkrywania starych–nowych kart Antoninka!

Czy możemy po sobie coś pozostawić? Czy możemy coś przekazać następnym pokoleniom? Te pytania pojawiły się w trakcie rozważań nad ideą ich przedsięwzięcia. Głównym celem tego projektu było bliższe poznanie miejsca pochodzenia, wspólne odkrywanie i dokumentowanie, w formie zdjęć i filmów, miejsc znanych i nieznanych. Uczniowie chcieli również zaciekawić tematem społeczność lokalną, angażując ją w projekt. Nowo powstała filmowa historia Antoninka będzie przewodnikiem po charakterystycznych miejscach ich osiedla. Za pomącą języka ruchomych obrazów chcą pokazać miejsca widziane tu i teraz, a dzięki starym fotografiom przenieść się w przeszłość. Efekt końcowy projektu, czyli filmowy przewodnik po miejscach osadzonych na osi czasu, pragną dedykować przyszłym pokoleniom!

Spektrum ich działań było bardzo szerokie. W tym czasie fotografowali i filmowali charakterystyczne miejsca Antoninka, przeprowadzili ankiety, a także wywiady z mieszkańcami, z księdzem proboszczem pobliskiej parafii oraz z dyrektorami i prezesami obiektów znajdujących się na ich osiedlu. Ponadto udali się do archiwum miejskiego, by lepiej poznać dzieje Antoninka. Na szlaku Olszak badali faunę i florę. Wszystkie te działania mają przybliżyć im historię tego miejsca i odnaleźć genius loci Antoninka.

Już w lutym projekt wkroczył w kolejny etap. Faza teoretyczna przeszła już do historii! Szkolne ławki zostały porzucone, a oni dumnie i pełni zapału ruszyli w teren. "Współczesność stanowi dla nas punkt wyjścia, zatem nasze spotkanie z dzisiejszym Antoninkiem rozpoczęliśmy od, by tak rzec, jego sfery administracyjnej. Jednym z punktów w scenariuszu naszego projektu jest przeprowadzenie wywiadów z osobami zarządzającymi ośrodkami kościelnymi, edukacyjnymi i gospodarczymi na naszym osiedlu. Zatem uzbrojeni w pytania, mikrofony i kamerę ruszyliśmy na podbój dziennikarskiej niwy" - wspomina zespół.

Pierwszym przystankiem w ich żurnalistycznej przygodzie był wywiad z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 87, p. Beatą Gruszecką. Już pierwsze minuty spotkania pokazały im, że dziennikarstwo nie jest łatwym zajęciem. Odpowiednie ustawienie kamery i mikrofonu, wystąpienie przed obiektywem, wreszcie precyzyjne formułowanie pytań były czynnościami, które sprawiły im nie lada kłopot, jednak z każdą upływającą minutą stawili się coraz bardziej doświadczonymi dziennikarzami. Nieprzypadkowo wizyta w SP nr 87 była pierwszym punktem ich dziennikarskiego tournee, ponieważ jest to przecież najstarsza jednostka oświatowa na osiedlu, a jej początki sięgają lat 50-tych XX wieku. Historia tego miejsca była jednym z głównym tematów rozmowy z p. dyrektor. Ponadto mieli również okazję zajrzeć do szkolnej kroniki, w której znajdują się zdjęcia z 1964 r. Warto podkreślić, że młodzi dziennikarze odnajdywali w annałach SP nr 87 fotografie swoich rodziców, wujków, cioć, a nawet dziadków! Ta historyczna podróż bezwątpienia wiele im dała, dzięki niej zrozumieli jak bogate dzieje ma ich osiedle!

Kolejny wywiad z dyrektor Gimnazjum nr 22, p. Violettą Nowak z dwóch powodów miał być dla nich ważnym wydarzeniem. Po pierwsze - mieli wystąpić na "ojczystej ziemi", po drugie - chcieli sprawdzić, czy doświadczenie zdobyte podczas pierwszego wywiadu zaprocentuje. Na szczęście wszystko się udało, wywiad przebiegł bez zakłóceń, a sympatyczne spotkanie z p. dyrektor zakończyła wycieczka po papierowych dziejach naszej szkoły. W annałach Gimnazjum nr 22 uczniowie również odnajdywali znajome twarze, ale tym razem nie byli to ich protoplaści, tylko oni sami oraz ich koleżanki i koledzy. Ta sentymentalna podróż również wiele im dała. Dzięki niej zrozumieli, że teraz to sami współtworzą historię tego miejsca.

W swojej żurnalistycznej przygodzie nie mogło również zabraknąć wywiadu z dcą. Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Poznaniu, kpt. Bogusławem Świdurskim. To spotkanie miało zupełnie inną oprawę niż pozostałe wywiady. Krajobraz dyrektorskich gabinetów zamienili na surowe wnętrze strażackiej remizy z wozami bojowymi w tle. Tematem spotkania ze strażakami była przede wszystkim ich codzienna, niebywale ciężka i niebezpieczna praca. Ponadto kpt. Świdurski przybliżył młodzieży również genezę powstania jednostki i jej, blisko dwudziestoletnie, dzieje.

By poznać następny rozdział historii udali się do Przedszkola nr 4, aby przeprowadzić wywiad z paniami, które zarządzają tą placówką. W spotkaniu uczestniczyła była dyrektor, p. Wiesława Dąbrowska oraz obecnie kierującą jednostką, p. dyrektor Jolanta Raczyńska. Tematem wywiadu była przede wszystkim historia przedszkola oraz codzienna praca z najmłodszymi mieszkańcami naszego osiedla. Przeglądając kroniki, uczniowie ponownie odnajdywali samych siebie oraz swoich kolegów i koleżanki. To spotkanie utwierdziło ich w przekonaniu, że sami również są cząstką tego miejsca i tworzą jego historię.

Kolejny wywiad dotyczył historii kościołów na osiedlu. Spotkanie z proboszczem Mieczysławem Urbaniakiem przybliżyło uczniom dzieje parafii Ducha Świętego, która od końca lat 40-tych XX wieku znajduje się w Antoninku. W kronikach parafialnych odnajdywali najstarsze zdjęcia swojego osiedla, wygląd dawnego kościoła oraz budowę obecnego. Udało im się odnaleźć kilka swoistych pereł z lamusa, niezwykle bezcennych dla nich zdjęć, przedstawiających ulice osiedla sprzed dziesiątek lat. Dzięki nim mogli zobaczyć, jak na przestrzeni czasu zmieniała się ich mała ojczyzna.

Najdłuższą peregrynacją w najdalsze zakątki dziejów osiedla okazał się wywiad z p. Halinę Knapowską, wieloletnią mieszkankę Antoninka, córką Zbigniewa Broekere, założyciela odlewni i zakłady mechanicznych, które dały początek Fabryce Samochodów Rolniczych "Tarpan", na miejscu której powstał zakład Volkswagena. W spotkaniu uczestniczył również wieloletni mieszkaniec Antoninka, przyjaciel p. Marii Chłapowskiej p. Ireneusz Rassek. Wywiad z tymi osobami okazał się niezwykłym przeżyciem. Dzięki oratorskim popisom rozmówców był rodzajem, by tak rzec, gawędy, o tym co minione na ich osiedlu.

W ich dziennikarskich wycieczkach nie mogło zabraknąć również rady osiedla. Kolejny wywiad zatem przeprowadzili z p. Andrzejem Bielerzewskim, Przewodniczącym Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole. Spotkanie to miało charakter nieco inny niż poprzednie, ponieważ rozmawiali o tym jak dzisiaj wygląda Antoninek i co zostało zrobione. Przede wszystkim jednak wywiad z p. Bielerzewskim dotyczył przyszłości i tego jak osiedle zmieni się na przestrzeni najbliższych lat.

"Dzięki przeprowadzonym wywiadom w naszej świadomości powoli krystalizuje się pewien obraz naszego osiedla. Sporo już wiemy o tym co było i o tym co jest" - podsumowuje młodzież. Po licznych spotkaniach nadszedł czas kiedy uczniowie swoją wiedzę musieli przekodować na język ruchomych obrazów. W maju rozpoczęli pracę nad swoim filmem - nad filmową historią Antoninka. Efekty ich prac możecie podziwiać na stronie internetowej projektu.

Materiały przesłała Anna Śliwińska.

Projekt realizowany jest przez: