2014-06-10 | Świat na wyciągnięcie ręki

Jesteśmy uczennicami Gimnazjum nr 64 im. Bohaterów Hymnu Narodowego w Poznaniu. I właśnie z naszym rodzinnym miastem związany jest temat projektu Poznaj Poznań, poznasz świat. Chcemy udowodnić, że można odbyć podróż dookoła świata, przemierzając Poznań i jego okolice. Chcemy również przybliżyć naszym rówieśnikom sylwetki Wielkopolan, których pasją było podróżowanie - tych znanych i tych zapomnianych.

W tym celu podzieliłyśmy zadania naszego projektu na cztery obszary realizowane równolegle:

  1. Poznańscy podróżnicy.
  2. Cały świat w Poznaniu.
  3. Dookoła Poznania, dookoła świata.
  4. Szczypta świata dla poznaniaka.

Aby zrealizować zadania w tych obszarach, przeprowadziłyśmy ankietę wśród naszych kolegów, zawędrowałyśmy śladami o. Mariana Żelazka do Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Chludowie, śladami A. Fiedlera do Muzeum Pracowni Literackiej w Puszczykowie i W. Zamoyskiego do zamku w Kórniku. Plonem naszych wypraw jest opracowanie trasy wycieczki "Śladami poznańskich podróżników". Z kolei efektem naszych odwiedzin w Starym i Nowym ZOO oraz Palmiarni jest Miniatlas zwierząt pięciu kontynentów, a także przegląd Stref klimatyczno-roślinnych świata ilustrowanych zdjęciami wykonanymi przez nas. Wzięłyśmy też udział w prelekcji w słoniarni Nowego ZOO "Słonie trawożerne olbrzymy".

A co zostawiłyśmy sobie na maj? Zorganizowanie dla uczniów naszego gimnazjum spotkania z synem słynnego poznańskiego podróżnika, Arkadego Fiedlera, panem Markiem Fiedlerem, też podróżnikiem a zarazem kustoszem muzeum. Czekały na nas jeszcze zajęcia tematyczne w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz poszukiwanie poznańskich śladów hr. E. Raczyńskiego. Przeprowadziliśmy także eksperyment przyrodniczy "Grunt to nie zgubić się!" polegający na wyznaczaniu kierunków świata. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest orientacja w terenie dla każdego podróżnika.

A co nam daje projekt? To spora dawka historii, geografii i biologii w bardzo atrakcyjnej formie. Staramy się bowiem łączyć przyjemne z pożytecznym. Bliżej poznajemy miasto Poznań i jego okolice. Uczymy się wręcz na nowo jego topografii . Odkrywamy tajemnice małych podpoznańskich miejscowości. Doceniamy ich piękno.

Materiały przesłała Elżbieta Baliga.

Projekt realizowany jest przez: