2014-05-27 | Muzyka częścią mnie

W zeszłym tygodniu byłam na niesamowitym koncercie zorganizowanym przez grupę projektową Muzyka częścią mnie z Gimnazjum im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w Ośrodku Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej.

Sala wypełniona prawie po brzegi, a na widowni osoby, które młodzież zaprosiła do współpracy. To co było uderzające to fakt, że zdecydowana większość zaproszonych na koncert gości to osoby niepełnosprawne intelektualnie. To głównie dla nich gimnazjaliści kierowali swoje liczne działania w projekcie. Ponadto wśród zebranych byli uczniowie ze szkół podstawowych - również zaangażowani w projekt, a także koledzy, nauczyciele i dyrekcja szkoły oraz władze miasta.

Warto zaznaczyć, że w skład grupy wchodzą same dziewczyny, z opiekunką - panią Agnieszką Iżykowską na czele! Ich cel był prosty: odkrywanie muzyki w życiu codziennym oraz niesienie przez nią radości. I mylicie się jeśli spodziewacie się projektu typowo muzycznego. Za co zatem zabrała się płeć piękna? Sprawdźmy!

"Jest jeden idealny język, wyższy ponad wszystkie narzecza ludzkie i ponad style różnych kultur: tym językiem jest muzyka" - tymi słowami zespół projektowy rozpoczyna swoje wystąpienie. Dziewczyny opowiadają o wyborze tematu, burzy mózgów i jednym słusznym wniosku - muzyka jest tą dziedziną, którą chcą odkrywać. Jak zaznaczają projekt był dla nich czasem nie tylko zdobytej wiedzy, ale również wielką radością. Poznały budowę i funkcjonowanie ucha, tajemnicę muzykoterapii, rozchodzenie się fal dźwiękowych i tajniki grania na kieliszkach. Dziewczyny przeprowadziły także akcję "nauszne chronią słuch", wywiad z lekarzem medycyny specjalnej, zajęcia w przedszkolu oraz w klasie z niepełnosprawnością intelektualną. Zorganizowały także konkurs plastyczny "Muzyka widziana Twoimi oczami", którego rozstrzygnięcie wraz z rozdaniem nagród miało miejsce w czasie koncertu. A nagród było naprawdę wiele! Prace plastyczne było można podziwiać w holu oraz w sali, na której odbywał się koncert.

A jak wyglądał sam koncert? Najpierw zapowiedzi znanych wszystkim utworów, z krótką notką biograficzną ich wykonawców. Jakie przeboje mieliśmy okazję usłyszeć? "Wehikuł czasu" Dżemu, "Tyle słońca w całym mieście" Anny Jantar, "Remedium" Maryli Rodowicz czy "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty. I to był dopiero początek emocji. Kolejna zapowiedź wydawało się, że mówi wszystko: "Jeśli ktoś myślał, że kobiety to słaba płeć to jesteście w błędzie". Właśnie - wydawało się. Przed nami wystąpił zespół o rockowym brzmieniu, w skład którego wchodziły dziewczyny z grupy projektowej, a także finalistki drugiej edycji eSzkoły od słynnej kury Harriet.

Po koncercie dziewczyny przygotowały jeszcze jedną niespodziankę. W ramach swojego projektu zapragnęły otworzyć salę do muzykoterapii w swojej szkole. Żeby cel ten osiągnąć piekły ciasta, które następnie sprzedawały, aby uzyskać fundusze na kupno odpowiedniego sprzętu. I w tym samym dniu grupa projektowa przekazała dyrekcji salę muzyczno-relaksacyjną, która będzie służyć niepełnosprawnym kolegom ze szkoły. Dziewczyny otrzymały od dyrekcji bon na zakup rolet do sali, aby ta była w pełni przyciemniona.

Niesamowite wrażenia i publika, która świetnie się bawiła. Ogromny profesjonalizm, świetnie przygotowany koncert i sala do muzykoterapii, która będzie służyć społeczności szkolnej. Projekt, który bardzo pozytywnie zaskoczył swoimi działaniami i efektami. Gimnazjalistki z Miejskiej Górki osiągnęły swój cel - odkryły muzykę oraz niosły przez nią radość, czego dowodem było to wydarzenie.