2014-05-12 | Wietrzna wystawa w Gnieźnie

Grupa projektowa W pogoni za wiatrem z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie znowu daje o sobie znać. 7 maja 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie miało miejsce otwarcie wystawy, która jest punktem kulminacyjnym ich projektu. Wystawa rozpoczęła się od pokazu krótkiego filmu przedstawiającego zespół uczniowski i krótką historię projektu. Młodzież powiedziała kilka słów o wystawie i zaprosiła zgromadzonych gości do jej obejrzenia.

Na planszach zostały zobrazowane średnie prędkości wiatru, prognozowanie pogody, wiatraki dawniej i dziś, a także odnawialne źródła energii - z wyróżnieniem plusów i minusów elektrowni wiatrowych. Szczegółowo opisano również realizowany projekt oraz cele jakie zostały założone przez grupę.

Na drugiej części wystawy było można podziwiać prace uczniów. Wśród nich znalazła się pamiątkowa misa, na której zostały złożone podpisy gości powiatowego konkursu i debaty "W pogoni za wiatrem". Mogliśmy dostrzec także mapę Wielkopolski, na której znajdowały się małe wiatraki. Na mapę zostały naniesione farmy wiatrowe, które znajdują się na terenie naszego województwa. Bardzo ciekawy i czytelny sposób prezentacji!

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykonane przez uczniów modele wiatraków - zarówno te odzwierciedlające stare młyny, jak i wiatraki nowe - prądotwórcze. Spora uwaga zwiedzających była zwrócona w kierunku wiatraka, do którego budowy został użyty kołpak! Po jego zakręceniu zapala się lampka. Przedstawiciele władz miasta oraz pan Dyrektor Paweł Goźdź sprawdzali czy wiatrak rzeczywiście dostarcza energię lampce. Test został zakończony sukcesem!

Uczniowie również podchodzili do zwiedzających i opowiadali o wykonanych przez siebie wiatrakach. Jeden z nich, który charakteryzował się tym, że razem z wiatrem może przesuwać głowicę, zrobiony był z gipsu i kartonu. Czas wykonania - tydzień, po kilka godzin dziennie.

Licealiści z Dąbrówki nie zapomnieli także o najmłodszych gościach swojej wystawy. Specjalnie dla nich przygotowali konkurs plastyczny, w którym dzieci miały za zadanie narysowanie wiatraków. Wszystkie prace zostały nagrodzone… wiatrakami, które można przymocować do roweru!

Inspiracją do ich projektu był orkan Ksawery. Skłonił uczniów do refleksji - ile tak naprawdę wiedzą na temat wiatru? "Wiatr przeraża człowieka, gdy osiąga wielkie prędkości. Człowiek od wieków próbuje wykorzystać jego oddziaływanie. Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej na temat wiatru i jego wykorzystania w naszym regionie" - czytamy na jednej z wystawianych tablic.

Na wystawie "W pogoni za wiatrem" zagościli m. in. Zastępca Prezydenta Gniezna pan Czesław kruczek, Wicestarosta gnieźnieński pan Robert Andrzejewski, a także nauczyciele i uczniowie z Dąbrówki, rodzice oraz mieszkańcy Gniezna. Działaniami grupy projektowej po raz kolejny zainteresowały się lokalne media. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi relacjami:

Młodzież po raz kolejny złapała wiatr w żagle. Na wystawie pokazali swoje dotychczasowe działania, zaprezentowali własne prace i podzielili się ze społecznością lokalną zdobytą wiedzą. Wystawę w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie można oglądać do 21 maja 2014 r. W imieniu grupy serdecznie na nią zapraszam, bo warto!