2014-05-10 | Przewodnik Biegowy

Mam właśnie przed sobą świeżo wydaną publikację uczniów z Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Uczniowie w ramach projektu Nie bądź bez mapy... biegaj z głową wydali Przewodnik Biegowy - Nowy Tomyśl i okolice. Zapytacie dlaczego "biegowy", a nie "biegacza"? Na to pytanie odpowiadają nasi redaktorzy już we wstępie: "Otóż - biegowy, bo kompleksowy, wyczerpujący, zawierający szczegółowe mapy tras, ich długości jak również przyrodniczo-historyczny opis".

Dla kogo przeznaczona jest publikacja? Zarówno dla biegaczy, jak i osób, które chcą dopiero zacząć swoją przygodę z tą formą aktywności. W książce znajdziemy zarówno wskazówki jak się zmotywować do biegania, informacje o tym jak zachowuje się nasze ciało w biegu, a także jakie mięśnie są w to wszystko angażowane. Nie zabraknie także wskazówek dotyczących odzieży i obuwia. W jaki sposób dobrać buty do biegania i na co zwracać uwagę? Odpowiedź znajdziecie właśnie tutaj! Młodzież nie zapomniała także o zdrowym odżywianiu. Co jeść przed treningiem, a co po treningu? Co pić? Jak schudnąć biegając?

Druga część przewodnika poświęcona jest szczegółowym opisom tras. Każda trasa została nazwana. I tak mamy m. in. "Trasę Motyla Przez Dwa Mosty", trasę "Muchumor", "Dzik" czy "Chmara Danieli". Każda trasa została przez uczniów naniesiona na mapę i dokładnie zmierzona. Dodatkowo grupa za pokonanie każdej trasy przyznaje medale. O co chodzi? Gdy pokonamy "Muchomora" w czasie mniejszym niż 100 minut zasłużyliśmy na złoty medal, jeśli powyżej 125 minut - to będzie czekał na nas tylko brąz.

Trasy wybrano tak, aby cieszyć oko i poznawać okolicę. W przewodniku została opisana przyroda i historia terenu - z uwzględnieniem zabytków! To co ważne - wyznaczone trasy są świetną ofertą nie tylko dla biegaczy, ale również dla rowerzystów. Także bierzmy Przewodnik Biegowy ze sobą - i w drogę! Grupa projektowa wszystkie trasy sprawdziła - kiedy to wspólnie je przebiegli lub przeszli z kijkami, w zależności od kondycji - mówi Małgorzata Handzewniak, opiekunka projektu.

Przy tworzeniu tej publikacji współpracowali m. in. z fizjoterapeutą i z leśniczym, który przeprowadził dla nich niezapomniane zajęcia z orientacji w terenie. Najpierw była część teoretyczna, gdzie pan w tzw. "dziupli" opowiedział grupie jak należy mapę zorientować oraz jak wyznaczyć kierunek kompasem. Uczniowie, wraz z opiekunką, zostali podzieleni na dwie grupy. Otrzymali mapy leśne i kompas, a celem było znalezienie słupka. Część z nich była przekonana, że znajdzie go tuż przy drodze. Nie było jednak tak łatwo! Było trzeba zapuścić się w głąb lasu. Po kolana w błocie szukali, ale cel został osiągnięty! "Łatwo nie było, ale udało się. Także te zajęcia były super. Dla mnie to było jak dziesięć lekcji przyrody czy biologii w klasie. Bardzo miło to wspominamy" - opowiada z uśmiechem opiekunka.

Grupa wspomina także znakowanie tras, kiedy to dostali dziwny przyrząd, żeby zedrzeć korę, położyć warstwę białą, a następnie umieścić ludzika w odpowiednim kolorze trasy. Warto również zaznaczyć, że fotografie obiektów na trasie zostały wykonane przez nich samych lub przez zaprzyjaźnioną panią fotograf. Potem przyszła pora na łamanie i składanie tekstu. A zapewniam Was, że całość prezentuje się naprawdę profesjonalnie! Uczniowie zwrócili uwagę także na format książki - zależało im na tym, żeby każdy mógł wziąć ją w trasę.

Z grupą spotkałam się dzisiaj w ważnym dla nich dniu. W ich szkole była meta crossowego ultramaratonu, który mierzył 55 km! 240 zawodników otrzymało już Przewodnik Biegowy w pakiecie startowym. Dzisiaj uczniowie również promowali i rozdawali przewodniki każdemu kto przyszedł na imprezę. Dodatkowo, żeby zachęcić do przeczytania, a nie odkładania na półkę, każda publikacja zawierała quiz składający się z pięciu pytań. Odpowiedzi na nie można było szukać w przewodniku. Kartki trafiały do urny i były na bieżąco sprawdzane. Ci, którzy poprawnie odpowiedzieli na większość pytań wzięli udział w losowaniu nagród. Do wygrania były m. in. plecaki, torba rowerowa, kask, karnety na fitness i ściankę wspinaczkową. W momencie losowania nagród przed sceną zebrały się tłumy, które gromkimi brawami gratulowały zwycięzcom.

Przygotowany przez uczniów quiz nie był tylko okazją do zdobycia atrakcyjnej nagrody. Jak podsumowuje pani Małgorzata Handzewniak: "Quizy były po to, żeby zachęcić, otworzyć, przejrzeć, przeczytać, bo można się dużo nauczyć. Ja też stwierdzam, że chyba byłam troszeczkę ignorantem przed tym projektem - np. to, że gdzieś w okolicach Nowego Tomyśla rosną rośliny mięsożerne. Teraz oczy mi się na to otworzyły".

Przewodnik Biegowy to ciekawa publikacja, która znajdzie zapewne wielu odbiorców. Od teraz wszyscy będą biegać z Waszym przewodnikiem… i z głową. A przy tym poznają piękno otaczającej ich przyrody. Gratuluję!