2014-05-05 | Walczący z ogniem

Grupa Walczący z ogniem składa się z uczniów uczęszczających do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie. Przedmiotem ich zainteresowania jest ogień oraz straż pożarna. Zamierzają zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ten niebezpieczny żywioł oraz przybliżyć ludziom metody chronienia się przed nimi. Ważnym aspektem jest również uświadomienie, jak trudną pracą jest często niedoceniany zawód strażaka. Powodem, dla którego młodzież zdecydowała się na ten temat jest zbliżająca się czterdziesta rocznica istnienia Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Pierwsze spotkanie ich grupy odbyło się na początku grudnia. Od tego czasu odbyli już wizytę we wspomnianym wcześniej muzeum, by zapoznać się z tematem od strony historycznej. Odwiedzili także Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie, aby przekonać się czym zajmują się pracujący tam ludzie. Była to również doskonała okazja do zadawania pytań osobom, których rolą jest prawdziwa walka z ogniem. Licealiści odwiedzili również okoliczne szkoły w celu zaznajomienia dzieci ze sposobami unikania pożarów oraz odpowiedniego zachowania się w ramach zagrożenia wywołanego przez ogień. Poza tym zespół uczniowski miał okazję zaprezentować się na dniach otwartych swojego liceum. W najbliższym czasie zamierzają budować model wozu strażackiego, wybrać się na wycieczkę rowerową, by zwiedzić wieżę przeciwpożarową oraz aktywnie wesprzeć przygotowania do uroczystości związanej z czterdziestoleciem obiektu w Rakoniewicach.

Materiały przesłała Anna Kuskiewicz.