2014-04-24 | Łabędzi zawrót głowy

„Od grudnia minionego roku, kiedy odbyło się pierwsze spotkanie naszej grupy projektowej, bardzo dużo się wydarzyło i wierzymy, że wydarzy się jeszcze więcej…” - jest to wstęp do relacji uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu, którzy realizują projekt Łabędzi zawrót głowy. Jesteście ciekawi co takiego się wydarzyło? O tym opowiedzą Wam sami licealiści.

red. Monika Błaszczak

Sporo czasu zajęło nam ustalenie tematu projektu, gdyż pomysłów było wiele, ale po ostudzeniu emocji kolejne z nich odrzucaliśmy. Ostatecznie, po burzliwych dyskusjach, ustaliliśmy, że wytyczymy Szlak Łabędzia - trasę turystyczną po Zbąszyniu, dzięki której przypomnimy mieszkańcom miasta o dawnych, zapomnianych budynkach i miejscach, które kryją w sobie niesamowite piękno, jakie mieliśmy okazję poznać z grupą projektową podczas wspólnej wycieczki.

Nasze samodzielne poszukiwania informacji o wybranych obiektach pozwoliły nam odkryć nieco tajemnice przeszłości, a wizyta w Muzeum Ziemi Zbąskiej oraz w archiwum miejskim umożliwiła poznać bliżej historię Zbąszynia. Dzięki uprzejmości pani Urszuli Bordych, archiwistki, mieliśmy wgląd do starych zachowanych pamiętników, dokumentów i planów. Byliśmy przekonani, że zebraliśmy już dużo informacji o naszej małej ojczyźnie. Cóż, nic bardziej mylnego! Wkrótce odwiedził nas pan Zenon Matuszewski, który - jako jeden z nielicznych - wie o dziejach naszego miasta chyba wszystko. Byliśmy zdumieni, jak bogata wiedzę posiada nasz gość i zasmuceni faktem, jak mało jeszcze wiemy.

Wielkim wyzwaniem było dla nas spotkanie z panem Tomaszem Kurasińskim - Burmistrzem Zbąszynia. Postanowiliśmy bowiem przedstawić władzom miasta założenia naszego projektu, by uzyskać środki na wykonanie tablic informacyjnych, które zamierzamy umieścić wzdłuż Szlaku Łabędzia. W wielką ulgą i niezmierną satysfakcją przyjęliśmy obietnicę sfinansowania przez Urząd Miejski dziesięciu tablic. Pan burmistrz również życzliwie odniósł się do propozycji umieszczenia na stronie internetowej miasta audioprzewodnika, który mamy w planach opracować.

Kilka dni później w zachwyt wprawiła nas piękna, budząca się do życia przyroda, którą podziwialiśmy i odkrywaliśmy pod czujnym okiem pana Tomasza Kałuskiego z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Urzekła nas różnorodność gatunkowa drzew w parku miejskim, bogata flora i fauna rzeki Obry, a także wyjątkowe środowisko jeziora Błędno.

Obecnie jesteśmy w trakcie redagowania opisów, które zamierzamy umieścić na tablicach informacyjnych (projekt tablic już gotowy!). Kompletujemy również stare fotografie, które wzbogacą opracowane przez nas teksty.

Przed nami jeszcze wiele do zrobienia! Planujemy m. in. skorzystać z zaproszenia pana Kałuskiego do Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, a także spotkać się z ornitologiem, który przybliży nam wiedzę o "patronie" naszego projektu - łabędziu. Czeka nas też opracowanie trzech wersji językowych audioprzewodnika oraz wykonanie mapy Szlaku Łabędzia. Planujemy również zorganizować uroczyste otwarcie szlaku.

Co najważniejsze - jeśli uda nam się zrealizować wszystkie nasze plany (i wygrać walkę z czasem, który niestety tak szybko upływa!), będziemy mieli wielka satysfakcję, że dokonaliśmy czegoś wyjątkowego, a jednocześnie ważnego dla naszego miasta i jego mieszkańców! 

Materiały przesłała Jolanta Stankiewicz.

Projekt realizowany jest przez: