2014-04-24 | Zakręćmy się w energii

Celem projektu Zakręćmy się w energii jest popularyzacja wśród społeczności lokalnej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii oraz uświadomienie, jak ważne jest oszczędzanie energii elektrycznej. Tym tematem postanowili zająć się uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu.

Praca zespołu uczniowskiego nad projektem jest bardzo efektywna i inspirująca, sprawia im dużo satysfakcji i radości. Do tej pory udało im się zaprojektować i własnoręcznie wykonać modele elektrowni wiatrowej. Młodzież zbudowała je z plastikowych rur PCV, drewnianych wykałaczek, drutu miedzianego i magnesów neodymowych. Po zamontowaniu diody i wprawieniu w ruch turbiny, żarówka zaświeciła. To doświadczenie pozwoliło uczniom poczuć się prawdziwymi wynalazcami! :)

Udział w projekcie dał im także szansę na wykorzystanie swoich talentów plastycznych. Grupa projektowa wykonała wiele plakatów na tematy związane z odnawialnymi źródłami energii.

W przyszłości zamierzają zorganizować spotkania i warsztaty z ekspertami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Planują także odwiedzić miejsca, które ze względu na tematykę projektu są ważne i warte zobaczenia. Chcą wybrać się do elektrowni wodnej lub na farmę wiatrową, ponieważ już niedługo sami mają nadzieję zbudować dużą elektrownię wiatrową i kolektor słoneczny.

"Jesteśmy przekonani, że realizując nasz projekt i dzieląc się nim z innymi ludźmi, sprawimy, że słońce, wiatr i woda będą się wszystkim kojarzyły nie tylko z żywiołami natury, ale przede wszystkim z odnawialnymi źródłami energii" - podsumowują uczniowie.

Materiały przesłała Klaudia Sobczak.