2014-04-23 | Ziółka w laboratorium

O grupie uczniów z Gimnazjum im. Polskicj Noblistów w Czaczu realizujących projekt Zioła, ziółka i nasza spółka pisaliśmy już jakiś czas temu. Czym tym razem nas zaskoczą? Sprawdźmy!

Młodzież wybrała się na zajęcia dotyczące ziół na Wydziale Biologii UAM. Pod opieką dr Renaty Dudziak z Wydziałowej Pracowni Dydaktyki Biologii i Przyrody grupa zwiedziła wydział i uczestniczyła w zajęciach.

W pierwszej części mgr Adam Wysocki oprowadził ich po wystawie Roślin Tropikalnych. Wszystkie zbiory, które tam zobaczyli były zebrane przez jednego z profesorów, który niestety już nie żyje. Każdą roślinę zebrał własnoręcznie na odległym kontynencie afrykańskim. Gimnazjaliści poznali łacińskie nazwy różnych roślin np. granat - Punica granatum. Uczniowie poznali sposoby identyfikacji różnych rodzajów ziół oraz obejrzeli prezentację ziół wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym i w gastronomii.

W dalszej kolejności zapoznali się ze zbiorami ziół Zakładu Taksonomii Roślin Wydziału Biologii UAM - m.in. rumiankiem, pięciornikiem, mniszkiem lekarskim. Zobaczyli jak w najdawniejszych czasach oznaczano zielniki i jak czyni się to obecnie.

Następnym etapem ich wycieczki były zajęcia w laboratorium, gdzie przeżyli ciekawą przygodę. Ubrani w białe fartuchy przeprowadzali doświadczenia z wykorzystaniem leszczyny, mokrego liścia mięty pieprzowej i kwiatu rumianku. „Taki wyjazd na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo” - podsumowuje zespół uczniowski.

Materiały przesłała Magdalena Adamczak.