2014-04-23 | Coś mnie łupie w kręgosłupie

Jesteśmy grupą projektową z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole w powiecie obornickim. Realizujemy projekt Kręgosłup ważny jest, za niego się bierz. Dlaczego poświeciliśmy naszą uwagę tej tematyce? Po prostu łączy nas to, że lubimy aktywnie spędzać czas wolny. Podczas burzy mózgów doszliśmy do wniosku, że kręgosłup jest bardzo ważnym elementem narządu ruchu, a ponadto stanowi podstawę właściwego funkcjonowania innych elementów naszego organizmu. By w przyszłości nie było "coś mnie łupie w kręgosłupie", już teraz "za niego się bierz".

Na początku postanowiliśmy przekonać się czy nasi rówieśnicy i osoby dorosłe potrafią dbać o zdrowie kręgosłupa. Dlatego przygotowaliśmy badania ankietowe dla koleżanek i kolegów z gimnazjum oraz dla mieszkańców naszej miejscowości. Okazało się, że młodzież nie myśli o czymś takim jak kręgosłup, a co dopiero o jego dobrej kondycji. Dorośli niestety mają z nim problemy.

Naszą akcję profilaktyczną postanowiliśmy zacząć od najmłodszych. Poprosiliśmy panią dyrektor Przedszkola w Ryczywole - Elżbietę Matuszak o umożliwienie nam przeprowadzenia zajęć z przedszkolakami. Dzieci były bardzo zainteresowane przyniesionym przez nas sztucznym szkieletem. Nie był to jedyny powód ich zachwytu! Bardzo chętnie wykonały z nami ćwiczenia - przygotowane specjalnie dla nich. Równie chętnie rozmawiały z nami o tym, czego dowiedziały się z naszej prezentacji o kręgosłupie.

Postanowiliśmy też zadbać o nasze kręgosłupy, dlatego wybraliśmy się na basen w Obornikach. Pływanie ma bardzo pozytywny wpływ na kręgosłup. Podczas pobytu na pływalni nie tylko spędziliśmy przyjemnie czas w wodzie, ale także wykonywaliśmy różne ćwiczenia, dobrze wpływające na kondycję naszych kręgów. W poznaniu ich pomogła nam pani instruktor pływania i fizjoterapeutka - Marta Januszczak. Wróciliśmy do domów "naładowani dobrą energią".

W marcu udało nam się zaprosić do naszego gimnazjum pana doktora nauk medycznych Tomasza Piontka z Rehasport Clinic w Poznaniu, międzynarodowego trenera technik operacyjnych oraz lekarza Lecha Poznań. Pan doktor poświecił nam swój cenny czas i spotkał się z naszymi koleżankami i kolegami z klas III, którzy jednogłośnie stwierdzili, że tak interesująco i z pasją poprowadzone zajęcia powinny być częściej - uświadamiają, że bez względu na wiek o zdrowie dbać trzeba, a im wcześniej tym lepiej!

Planujemy jeszcze zorganizować "majówkę z kręgosłupem", na którą zaprosimy mieszkańców naszych miejscowości. Chcemy pokazać, że czas wolny można spędzić nie tylko "przy grillu", ale też aktywnie - dlatego planujemy zaprosić na spotkanie instruktorów, np. Nordic Walking czy aerobiku.

Tekst: Milena Polcyn, Katarzyna Gumna.
Materiały przesłała Iwona Kowalska.