2014-04-22 | Krecia robota

Witamy! Przed Wami grupa kreatywnych, młodych ludzi z Gimnazjum w Brudzewie wraz z opiekunem panią Małgorzatą Kornacką. Startujemy w III edycji projektu eSzkoła - Moja Wielkopolska. Temat naszego projektu brzmi: Krecia robota.

Wiemy, wiemy - na pewno jesteście zdziwieni, dlaczego kret i krecia robota! Otóż wyobraźcie sobie, że inspiracją dla nas był widok z okna szkoły - pole, a na nim kopce kretów, całe mnóstwo! Widok zwykły, przyziemny, ale wzbudził nasza kreatywność.

Czy wiecie, jaką pracę wykonuje kret? Czy to jest krecia robota? Właśnie tym tropem podążamy. Poznajemy życie małego i tajemniczego zwierzęcia, który choć pożyteczny i niezwykły, budzi wiele kontrowersji. Już wiemy na czym polega ta jego "krecia robota".

Czy mały jegomość w czarnym surducie, kopiąc podziemne korytarze, wykonuje dywersyjną robotę? Myślimy, że nie! Zaprzyjaźniliśmy się z nim i robimy wszystko, aby polubili go inni.

Jesteśmy już prawie ekspertami w tej dziedzinie. Zebraliśmy mnóstwo informacji, czytając fachową literaturę, śledząc portale internetowe i audycje radiowe oraz analizując badania naukowe nad tym małym stworzonkiem. Nawiązaliśmy współpracę z dr inż. Hanną Legutowską z SGGW z Warszawy i projektantką ogrodów.

Rozmawialiśmy z właścicielami ogrodów, przeprowadzaliśmy ankiety wśród nich, przygotowaliśmy reportaż o wizycie w jednym z ogrodów. Zebraliśmy wszystkie bolączki ogrodników i postanowiliśmy zaradzić im.

Jesteśmy na etapie przygotowywania poradnika dla działkowca. Wkrótce wybieramy się do drukarni, gdzie będziemy uczestniczyć w pracach nad jego wydrukiem.

Mamy swoją stronę na Facebooku! Założyliśmy także blog "Kret da się lubić" - sprawdź! :)

Naszym zdaniem to fajny sposób na utrwalanie wiedzy, niezbędnej do realizacji naszego projektu. Zdobytymi informacjami możemy się dzielić z innymi. Jesteśmy przekonani, że wraz ze zbliżającą się wiosną, zajrzą tam właściciele ogrodów. 

Ten projekt rozwija nas wszechstronnie: pieczemy babeczki i kopce kreta, oczywiście w czapkach Masterkreta! Świetnie prezentujemy się w piosence B. Meca "Kret samotny jest jak palec" realizując uzdolnienia muzyczne.

Nie jest nam obca również matematyka i chemia. Uczestnicząc w zajęciach "A teraz trochę matematyki…" poznaliśmy bryły obrotowe, a szczególnie stożek, który przypomina kopiec kreta. Doświadczenia chemiczne z "kretem", czyli wodorotlenekiem sodu - (NaOH) substancją do przepychania rur kanalizacyjnych, wzbudziły nasze ogromne zainteresowanie.

Naszą misję przyjaźni z kretem rozpoczęliśmy od zajęć w klasie I szkoły podstawowej. To były niezapomniane wrażenia. Przed nami jeszcze jedno wyzwanie, na początku maja planujemy spotkanie z działkowcami, właścicielami ogrodów, mieszkańcami naszej miejscowości. To będzie naprawdę ogromne wyzwanie, ale damy radę!

Gdzie jeszcze w życiu codziennym spotkaliśmy kreta? Kto jeszcze oprócz niego wykonuje "krecią robotę"? Nad tym też pracujemy. Coraz bardziej wciąga nas ta krecia robota!

Tekst: Agata Siekacz (grupa projektowa - Krecia robota).

Projekt realizowany jest przez: