2014-04-17 | Reaktywujemy marzenie naszych rodziców

W tej edycji nie zabraknie również motoryzacyjnego akcentu. Uczniowie z Gimnazjum w Ratajach realizują projekt pt. Reaktywujemy marzenia naszych rodziców - Fiat 126p sprzed lat. Samochód, który kiedyś był symbolem luksusu, marzeniem niemal każdej polskiej rodziny - czekało się w kolejce na niego nawet kilka lat! Dzisiaj te samochody niemal zaginęły. Młodzież chociaż jednemu z nich chce przywrócić dawny blask. Gdzie jednak ich motoryzacyjna przygoda ma swój początek?

Pierwotnie tematem ich projektu miało być odrestaurowanie traktora, który był pozostałością po dawnej Szkole Rolniczej, która niegdyś mieściła się w ich obecnym Zespole Szkół Licealno-Gimnazjalnych. Niestety, po konsultacji z panem Dyrektorem dowiedzieli się, że został on sprzedany. W trakcie kolejnego spotkania padło wiele pomysłów. Najlepszym okazała się renowacja Fiata 126p (zamiast wspomnianego traktora). Był to bardzo ryzykowny plan. Uczniowie nie byli pewni czy znajdą odpowiedniego "Malucha". I tak to się wszystko zaczęło… 

Zdeterminowani bezowocnymi poszukiwaniami na stronach internetowych, gimnazjaliści postanowili dać ogłoszenie do gazety oraz powywieszać informacje w swoich miejscowościach. Po długim oczekiwaniu niespodziewanie dowiedzieli się, że tata jednej z koleżanek zasponsoruje im "Kaszlaka". Młodzież sprawdziła także ilu mieszkańców Chodzieży posiada jeszcze Fiata 126p. W tym celu zorganizowali wycieczkę po najbliższej okolicy. Przy okazji przeprowadzili kilka wywiadów z ich właścicielami. Usłyszeli przy tym wiele zabawnych historii.  

W najbliższym czasie mają zaplanowane spotkania w warsztacie samochodowym przy renowacji swojego Malucha. Biorą się ostro do pracy i mają nadzieję, że efekty będą zaskakujące! My również mamy taką nadzieję i życzymy, aby marzenie o przywróceniu blasku ikonie polskiej motoryzacji się spełniło! :)

Materiały przesłała Wioletta Jaworska.

Projekt realizowany jest przez: