2014-04-15 | Nie bądź bez mapy... biegaj z głową

Grupa uczniów z Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu postawiła na projekt dot. biegania. A jak już przygotowywać się do biegania to z głową! Poznajcie projekt Nie bądź bez mapy... biegaj z głową

Zespół projektowy będzie brać udział w mierzeniu i wyznaczaniu tras biegowych wokół Nowego Tomyśla, a konkretnie wokół wsi Sątopy i Boruja. Do mierzenia ścieżek o długości 5 km, 10 km oraz 21 km użyją GPS. Kiedy dane z GPS zostaną przetworzone za pomocą specjalnego oprogramowania, naniesą zebrane trasy na mapę. Efektem finalnym ich projektu będzie stworzenie przewodnika biegowego po Nowym Tomyślu i okolicy. Taka publikacja będzie nowością na rynku krajowym. Przewodnik będzie zawierał mapy tras biegowych, historię oraz przyrodę terenu, na którym wyznaczane są ścieżki biegowe. Umieszczą w nim także porady fizjoterapeuty oraz dietetyka. Planują stworzyć publikację, która będzie kompleksowym poradnikiem biegacza-amatora. Autorami poszczególnych rozdziałów ich przewodnika będą specjaliści z dziedzin takich jak: gospodarka przestrzenna, leśnictwo, historia oraz fizjoterapia i dietetyka.

Projekt nowotomyskich gimnazjalistów ma na celu przekonanie wszystkich, że bieganie może być fajne, jeżeli podejdziemy do niego z głową i... mapą. Aby ich praca i zdobyta wiedza poszły w świat, planują dołączyć przewodniki do pakietów startowych Olęderskiego Festiwalu Biegowego, który odbędzie się 26 kwietnia 2014 r. i/ lub ultramaratonu GWiNT - 10 maja 2014 r. Planują rozstawienie stoisk swojej grupy projektowej podczas tych wydarzeń sportowych, jak również przekazać przewodnik do bibliotek i szkół w mieście.

Do tej pory, aby zrealizować swój cel udali się do okolicznych lasów, gdzie przebiegli i przeszli techniką nordic walking trasę o długości 5 i 10 kilometrów. Towarzyszył im prezes Nowotomyskiego Klubu Biegacza NKB Chyży, który pokazał im jak użyć do tego GPS oraz druhowie nowotomyskiego ZHP.

Młodzież wzięła również udział w szkoleniu z pierwszej pomocy dedykowanemu przede wszystkim zagrożeniom podczas imprez biegowych. Ćwiczyli na fantomach resuscytację i bandażowanie ran i urazów.

Złożyli wizytę w gabinecie fizjoterapii. Mieli tam okazję poćwiczyć na sprzęcie do rehabilitacji oraz posłuchać rad i wyjaśnień znanego nowotomyskiego fizjoterapeuty - dotyczących ciała w biegu, czyli pracy mięśni, stawów, kontuzji oraz ubioru i obuwia do biegania.

Wzięli udział w lekcji orientacji w terenie, podczas której pracownik Lasów Państwowych uczył ich posługiwania się kompasem, orientowania mapy, wyznaczania azymutu oraz odczytywania symboli i cyfr na leśnych słupkach i wielu innych praktycznych rzeczy.

Ostatnio zakasali rękawy i oznakowali przydrożne drzewa i obiekty na trasach 5km i 10km wokół Sątop. Musieli nie tylko namalować odpowiedni symbol we właściwym kierunku, ale również przygotować korę drzewa do nałożenia farby. Użycie szablonu okazało się wyzwaniem nawet dla najbardziej uzdolnionego plastycznie członka grupy.

Wkrótce czeka ich spotkanie z przedstawicielem zarządu Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, który wprowadzi uczniów w tajniki przełożenia śladu GPS na mapę. Na razie jest to dla nich czarna magia, ale nie zniechęcają się i wierzą, że podołają temu zadaniu.

Co dalej? "Specjalista do spraw żywienia niedługo przeprowadzi dla nas warsztaty dotyczące diety biegacza. Teraz skupiamy się przede wszystkim na łamaniu i składaniu tekstu, a wierzcie nam jest to praca mozolna i żmudna. Cały czas zabiegamy o sponsorów naszej publikacji, zrobiliśmy już kosztorys i potrzebujemy trochę grosza, żeby przewodnik był wydany z klasą i rozmachem. Nie zadowolą nas półśrodki. Czas nas goni gdyż wielkimi krokami zbliża się Olęderski Festiwal Biegowy oraz ultramaraton GWiNT, a na te wydarzenia chcemy już być gotowi z naszym przewodnikiem" - podsumowuje grupa projektowa.

Materiały przesłała Małgorzata Handzewniak.