2014-04-08 | Podaruj papierowi 7 żyć

To jeden z najstarszych produktów ludzkości, towarzyszy nam przez całe życie, jest ciągle udoskonalany i zmieniany. Czy wiesz, co to? Chodzi o PAPIER! To właśnie tym produktem postanowiło zająć się dwunastu uczniów Gimnazjum nr 1 w Gostyniu. Temat projektu brzmi Podaruj papierowi 7 żyć!. Skąd taka nazwa? Otóż papier można aż siedmiokrotnie przerobić i wykorzystać do ponownej produkcji!

Celem projektu jest przeciwstawienie się dewastacji terenów leśnych oraz zachęcenie uczniów i społeczności lokalnej do odpowiedzialnego korzystania z papieru oraz do jego recyklingu. Aby wyobrazić sobie skalę problemu, pomyślcie, że w 18 sekund znika tyle lasów, ile wynosi powierzchnia Gostynia - miasta, w którym mieszkają. „Nie chcemy się do tego przyczyniać!” - deklaruje grupa projektowa.

Realizację projektu rozpoczęli od zbierania informacji. W tym celu udali się na wycieczki do Nadleśnictwa Piaski, do zakładu Convert Paper oraz na wykład „Papierowa nauka” w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Następnie utworzyli stronę internetową, na której dokumentują wszystkie działania oraz zamieszczają informacje i wskazówki dla tych, którzy chcą się przyłączyć do ich akcji. Postanowili także sprawdzić, ile o oszczędzaniu papieru wiedzą Gostyniacy. W tym celu przeprowadzili ankietę oraz nagrali krótki film z udziałem uczniów i pracowników swojej szkoły. Na głównym korytarzu gimnazjum zawiesili gazetkę, która zachęca do oszczędzania papieru i daje liczne wskazówki zainteresowanym. O pozostałych działaniach przeczytasz na ich stronie internetowej.

Świadomość ekologiczną człowieka należy rozwijać od najmłodszych lat, dlatego kolejnym krokiem w realizacji projektu jest przeprowadzenie zajęć w szkole podstawowej na temat konieczności oszczędzania i recyklingu papieru. Młodzież przygotowuje także akcję „Podaruj książce drugie życie!” - czyli bezpłatną wymianę książek w Bibliotece Miejskiej dla każdego.

„Na naszej liście zadań jest jeszcze sporo ciekawych pomysłów” - zapewniają uczniowie. Aby śledzić na bieżąco ich dokonania odwiedź:

Materiały przesłała Lidia Jagodzińska.