2014-04-03 | Zioła, ziółka i nasza spółka

Zioła, ziółka i nasza spółka to projekt realizowany przez uczniów z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w CzaczuJuż pod koniec stycznia gimnazjaliści odwiedzili Zakład Zielarski w Gostyniu Krajewicach.

Podczas zwiedzania młodzież zobaczyła kilka etapów powstawania herbat, takich jak suszenie, pakowanie czy magazynowanie.

Grupa projektowa przeszła przez etap produkcji - akurat przerabiany był korzeń prawoślazu. Wiedzieliście, że zebrane zioła, zanim staną się herbatką ziołową lub lekarstwem, muszą przechodzić wielokrotne badania? Uczniowie dowiedzieli się także, że suszenie nie powinno przebiegać gwałtownie, ponieważ zioła tracą wtedy wszystkie swoje właściwości. Należy suszyć je w miejscach przewiewnych, najlepiej na stychach.

Gdy już zostali oprowadzeni po całym zakładzie, zostali zaproszeni na herbatkę - malinową, żurawinową i z czarnej porzeczki. Były przepyszne! :)

Podczas degustacji herbat dwie uczestniczki projektu, Daria Nyczka i Aleksandra Szlafka, przeprowadziły wywiad z przedstawicielem zakładu zielarskiego. Wywiad był odpowiedzią na to, jakie zioła najlepiej wybrać do hodowli.

„Wróciliśmy zadowoleni i z większą wiedzą na temat ziół. Już umówiliśmy się na następne spotkanie dotyczące wykorzystania ziół jako przyprawy” - podsumowuje młodzież. Co jeszcze w swoim projekcie pokaże ziółkowa spółka? Z dużym zainteresowaniem będziemy śledzić ich działania!

Materiały przesłała Magdalena Adamczak.