2014-04-02 | Przewodnik po powiecie wolsztyńskim

Niemieckojęzyczny przewodnik po powiecie wolsztyńskim to temat realizowany przez 10 uczniów z Gimnazjum im. Krzysztofa Żegockiego w Kębłowie. Celem projektu jest popularyzacja miejsc z ich regionu, które często sami znali tylko z opowiadań. Przewodnik przedstawi walory przyrodnicze i krajoznawcze wybranych miejsc - okiem gimnazjalisty. Uczniowie oprócz znajomości geografii, biologii i historii, doskonalą umiejętności związane z posługiwaniem się technologiami informacyjnymi oraz język niemiecki.

W efekcie głównym dziełem i materialnym efektem pracy uczniów będzie prezentacja multimedialna, makieta oraz film. Młodzież do tej pory stworzyła listę obiektów, które zostaną opisane w przewodniku oraz rozdzieliła zadania pomiędzy członków swojego zespołu. Każdy z uczniów opracuje dwa obiekty - zarówno w języku polskim jak i w wersji niemieckiej.

Podczas ferii zimowych grupa projektowa nie traciła czasu i wybrała się na wycieczkę do Wolsztyna. Zarówno pogoda jak i humory dopisywały! Na początek gimnazjaliści odwiedzili muzeum poświęcone osobie Roberta Kocha. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy, m.in. jakimi badaniami się zajmował czy kiedy otrzymał Nagrodę Nobla. Zobaczyli też pałac w Wolsztynie i zrelaksowali się nad jeziorem. Podczas spaceru ich uwadze nie umknął plac zabaw i pozwolili ponieść się fantazji i dziecięcym przyzwyczajeniom.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Marcina Rożka, w którym obejrzeli ekspozycje poświęcone życiu i twórczości Rożka. Na koniec udali się do wolsztyńskiej parowozowni. Można tam zobaczyć eksponaty służby ruchowo - handlowej (wyposażenie biura zawiadowcy i kasy biletowej), służby trakcji (wyposażenia parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni). Po tej wycieczce z niecierpliwością czekają już na Paradę Parowozów! Po tak długim spacerze wszyscy udali się na pyszną pizzę! :)

Wycieczka zaliczona do udanych - udało im się połączyć przyjemne z pożytecznym. „Świetnie się bawiliśmy, ale również nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy oraz bliżej poznaliśmy miasto, niedaleko którego mieszkamy. Naszą wycieczkę uwieczniliśmy na ponad 70 zdjęciach” - wspominają uczniowie. W kwietniu zamierzają wybrać się na kolejną wycieczkę, tym razem po gminie Przemęt. Planują zobaczyć wieże widokowe w Siekowie i Olejnicy, piwnice hrabiego Czarneckiego, Kościół świętego Jana Chrzciciela, Wyspę Konwaliową. Obecnie zespół jest na etapie tworzenia makiety ze wszystkimi atrakcjami z ich przewodnika turystycznego. Uczniowie chcieliby stworzyć również audioprzewodnik w wersji niemieckiej - jeśli wystarczy im czasu. Trzymamy za to kciuki!

Materiały przesłała Estera Wieczorek.