2014-04-01 | Ekoprąd - wykręcamy volty!

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Czaczu wybrali bardzo naelektryzowany temat - Ekoprąd - wykręcamy volty

Na początek wybrali się całą grupą na Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby poznać tajniki działania urządzeń wytwarzających prąd. Na miejscu czekał na nich dr Mikołaj Baranowski wraz z kołem naukowym fizyków. Młodzież poznała różne przewodniki oraz izolatory elektryczne, tajniki przepływu prądu elektrycznego, jego tworzenie i wykorzystanie.

Studenci z koła naukowego z wielką cierpliwością i zaangażowaniem pokazali im to wszystko na tablicy, a potem sami mogli się wykazać! W jaki sposób? Każdy z nich zbudował własny model silnika elektrycznego. „To było fantastyczne doświadczenie. Mieliśmy do dyspozycji silne magnesy neodymowe, z którymi trzeba było postępować bardzo ostrożnie, druty miedziane i baterie. Fizycy pokazali nam jak działa taki silnik, a dalej to już każdy z nas wykonał swój” - wspominają uczniowie.

Dowiedzieli się też wiele o wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych. Zobaczyli w działaniu modele elektrowni wiatrowej i słonecznej. Na koniec studenci zaprezentowali im jak własności elektryczne zmienia temperatura - pokaz z ciekłym azotem był bardzo widowiskowy!

„Nie wszystko mogliśmy zobaczyć i poznać w ciągu kilku godzin, ale wizyta na uniwersytecie była bardzo ciekawa i wielu z nas zaciekawiło się jeszcze bardziej fizyką” - podsumowuje zespół uczniowski.

Coś czujemy, że gimnazjaliści oprócz voltów, wykręcą nam także wiele ciekawych działań. O tym jednak przekonamy się wkrótce. :)

Materiały przesłał Piotr Konieczny.