2014-03-31 | Lekcja "białej sztuki"

Nie taki papier straszny, jak go malują to projekt, który ma ukazać różne oblicza papieru. Temat został wybrany przez uczniów z Gimnazjum nr 22 im. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu. Od czego swoją przygodę rozpoczęli gimnazjaliści? Przekonajmy się!

Jeszcze w styczniu grupa projektowa wybrała się do pobliskiej drukarni „Moś i Łuczak”, aby zgłębić tajniki zastosowania i wykorzystania papieru. Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania parku maszynowego. Poznali pracę kilku maszyn takich jak: maszyna drukująca czy falcerka. Dowiedzieli się w jaki sposób powstają kolory na papierze. W introligatorni zobaczyli na czym polega skład książek i czasopism. Jednak najciekawszym elementem wycieczki okazał się magazyn papieru. Dlaczego? To właśnie tam dowiedzieli się, że papier posiada różną grubość, skład i gramaturę. Dzięki uprzejmości przewodnika udało im się poćwiczyć kopiowanie na papierze kalkowym. Wycieczkę zakończono w doskonałych humorach i z wiedzą, którą z całą pewnością wykorzystają w swojej pracy.

Za nimi jest także lekcja „białej sztuki”. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Młodzież postanowiła samodzielnie wykonać papier czerpany! W tym celu wybrali się do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Wycieczka okazała się fascynującym doświadczeniem. Każdy z uczniów samodzielnie wykonał arkusz - za pomocą XVII-wiecznego stanowiska do czerpania papieru metodą europejską. Podczas jego wykonywania nasuwało się wiele pytań. Odpowiedzi na nie skrzętnie notowały dwie grupowe redaktorki - Agata i Ola. Po co? Już niedługo grupa samodzielnie zorganizuje takie warsztaty!

Lekcja ta okazała się niebywale pouczająca. Grupa projektowa poznała wiele ciekawostek – dowiedzieli się, że istnieją różne metody wykonania papieru, sito może być wykonane z bambusa albo drzewa dębu, a czerpanie papieru określa się "białą sztuką". Przewodniczka dokładnie wyjaśniła w jaki sposób wykonuje się znaki wodne na papierze.

Po ciężkiej pracy czekało na uczniów kolejne zadanie. Tym razem każdy miał okazję pisać gęsim piórem i wykonać wybraną czcionką swoje imię. A wszystko to podczas warsztatów kaligraficznych!

Grupa zapoznała się także z historią papirusu egipskiego i dotknęła pergamin. Ostatni dział drukarstwa ukazał wiele tajemniczych maszyn, dzięki którym wykorzystujemy papier. Zespół poznał sposób powstania czcionek, warsztat Jana Gutenberga z repliką jego prasy, unikatowy zbiór azjatyckich matryc drukarskich z terenu Chin, Japonii, Tybetu i Indii oraz zbiór XIX wiecznych, żeliwnych pras typograficznych i graficznych. Wycieczka okazała się ciekawą lekcją "białej sztuki", gdyż mieli okazję nie tylko słuchać istotnych informacji, ale także samodzielnie wykonać papier.

Materiały przesłała Agata Adamczewska.