2014-03-06 | Ruszamy w podróż po eSzkole, czyli co nowego w 3 edycji

Przed nami trzecia, ostatnia już, edycja projektu „eSzkoła - Moja Wielkopolska”. Jaka to będzie edycja? Czym zaskoczą nas uczniowie? Czy jest jeszcze temat, który w eSzkole nie był poruszany? Sprawdźmy!

W Złotowie młodzież będzie „Zaplątana sznurkiem”, inna grupa planuje „Dzielić włos na czworo”, a pozostali postawili na szpilki - w końcu „Kobieta w szpilkach, piękno razy kilka”. We Wrześni lokalny patriotyzm wziął górę, w efekcie czego powstanie m. in. „Kulturalny Atlas Wrześni”. Podwolsztyński Siedlec zabierze nas w podróż po muzycznym labiryncie i fotografii. W samym Wolsztynie licealiści stworzą makietę domu inteligentnego, a to za sprawką projektu „Smart House, czyli Figna Chałupa za mało bejmów”. Mamy też uczniów, którzy pragną przejść do legendy i szukać skarbów w pobliskich pałacach - to z kolei projekty realizowane przez gimnazjalistów z Damasławka.

Wronki tanecznym krokiem wkraczają do projektu i na scenę, gdzie zaprezentują żywioły w projekcie „Rytmy natury”. Za to kilka kilometrów dalej, w Szamotułach gimnazjaliści chcą zaprojektować swój podręcznik do matematyki. Jak go sobie wyobrażają? Jesteśmy bardzo ciekawi! Pozostając w tym samym powiecie odwiedzamy Duszniki - tam z  kolei młodzież pragnie pomóc cyfrowo wykluczonym. Założyli, że w ciągu dwóch miesięcy pokonają u nich barierę mentalną i nauczą ich podstaw obsługi komputera. Trzymamy kciuki!

Na pomoc postawili także licealiści z Piły - młodzież poświęci swój czas osobom niepełnosprawnym i starszym. Podobnie też postąpią ich młodsi koledzy z Osieku nad Notecią, dla których tematem przewodnim będzie „Dzieciństwo - to nie zawsze radość i szczęście”. O zaangażowaniu społecznym młodych oraz o tym w co warto się wkręcić będzie mowa także w Krotoszynie i w Gostyniu - skąd pochodzi „Młodzież z nadzieją”.

W Ostrowie Wielkopolskim napotykamy na „histo/erycznych detektywów”, którzy szukają duszy w starych kamienicach. Grupa z Kobylej Góry stawia na „gliniane czary - mary”, a ich koledzy z Rogoźna na sąsiedzką wizytę… u pana Niedźwiedzia. W swoich działaniach skupią się na historii rzeźbiarstwa. Podobne, artystyczne, tematy spotkamy m. in. w Kotlinie, gdzie uczniowie stawiają na „Radość tworzenia”. Za to Kępno wybiera „Drogę do COOL-tury ponad chmury”, „Pierze w operze” oraz „Pociąg na pociąg” - przyznacie, że brzmi intrygująco? ;)

Sporym zainteresowaniem cieszą się w tym roku tematy o zwierzętach, m. in. „Jak zwierzęta słyszą, widzą i bawią się?”, „ Przybij łapkę”, „Skieł i kazner - nasi przyjaciele”. W zestawieniu projektów mamy także tajemniczo brzmiący „Czarny eliksir” z Kościana oraz „Toksyczne związki” z Konina. O jakich związkach mowa? W eSzkole pojawią się także tematy dot. książek, papieru, mleka, straży pożarnej i udzielania pierwszej pomocy.  

W tej edycji dowiemy się „Czy w Wielkopolsce są małe Mazury”, a to za sprawką gimnazjalistów z Chrzypska Wielkiego oraz jak biegać z głową i z… mapą. O jaką mapę chodzi? To już pytanie do zespołu z Nowego Tomyśla.

I tym razem nie zabraknie proekologicznych projektów. Taki realizowany będzie m. in. w Ceków Kolonii - „Śmieciojadki, czyli tworzymy, przerabiamy i czystym tlenem oddychamy”. Mała relacja już teraz…

Licealiści ze Swarzędza zdecydowali się „Patrzeć inaczej”. W samym Poznaniu przyszła „Pora na… banana”, ale także na zwiedzanie stolicy Wielkopolski - zaprezentowanie sylwetek znanych wielkopolskich podróżników, odkrywanie obiektów militarnych i stworzenie spacerownika poznańskiego, w którym znajdą się wierszem pisane legendy dla dużych i małych. Poznań to także „nie-ludzka przyjaźń” - i wbrew pozorom to bardzo pozytywny temat oraz bardzo tajemniczy „Project Adventure 64”. Cóż to takiego? Będzie to świat przygody, zabawy i nauki. Mowa o projekcie, w którym gimnazjaliści założyli ambitny i trudny cel - stworzenie gry komputerowej! Jest to nie lada wyzwanie!

Na co w zdecydowanej większości postawili nasi eSzkolni uczniowie? Najbardziej popularna okazała się tematyka związana z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem. W sportowych tematach będzie zatem duża rywalizacja!

Na niepowtarzalny pomysł wpadli za to uczniowie z Ptaszkowa, którzy chcą zrobić salę lekcyjną poza murami szkoły. Klasa pod chmurką ma powstać w ramach projektu „Nauka w drewno stuka”. Czy będzie to stereotypowa sala lekcyjna czy szalone wiewióry (tak nazwała się grupa) okażą się nie tylko szalone, ale i innowacyjne? Liczymy na to! :)

Tematy motoryzacyjne  przez całą eSzkołę nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Była ich dosłownie garstka. Jednak, gdy już się pojawiały - porywały wszystkich. Najpierw e-maluch cabrio z Grodziska Wielkopolskiego (projekt eSzkoła Wielkopolska - Twórczy uczeń) i motor, który zbudowali gimnazjaliści z Budzynia. Czy motoryzacja porwie nas po raz kolejny? Przekonamy się już wkrótce. Tym razem uczniowie z Gimnazjum w Ratajach planują reaktywować marzenie swoich rodziców -  Fiata 126 p. Czy przywrócą dawny blask i świetność słynnemu „Maluszkowi”?

Czym w tym roku zaskoczy nas Gniezno, które od dwóch edycji gości na Gali Finałowej? W Dąbrówce będą realizowane projekty: „Dąb&Mrówka”, „W pogoni za wiatrem” oraz „Widzisz więcej”. Brzmi tajemniczo…

Młodzież z Obornik zdecydowała się rozgryźć reklamy - „Sloganowy zawrót głowy, czyli… z czym do ludzi”. Równie ciekawie zapowiada się projekt realizowany w Międzychodzie - „Pogromcy mitów”. Czy zjawiska fizyczne i chemiczne będą w stanie wyjaśnić i obalić powszechnie znane mity? A jak sprawdzi się „Matematyka na wybiegu”? To już sprawdzimy w IV LO w Lesznie, gdzie szykuje się nietypowy pokaz mody. Leszno to także „Historia Czerwonej Mycki i złego kejtra” oraz „Wzniebowzięci” w różnych wydaniach - astronomii oraz lotnictwie.  

Gdy większość z grup chce wzbić się ponad chmury, Stawiszyn zabiera nas w „Podróż do wnętrza Ziemi”. Jednego jestem pewna - podróż z eSzkołą będzie niezwykle fascynująca, pełna wrażeń i niespodzianek.

red. Monika Błaszczak

Projekt realizowany jest przez: