2013-10-15 | Konkurs "Przepis na lato" rozstrzygnięty!

Projekt "Być jak da Vinci" realizowany był w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Orzechowie. Wyjątkowy pomysł i nietypowe ujęcie tematu sprawia, że ten porywa i przenosi nas w czasy renesansu. Projekt dotyczy życia i twórczości Leonarda da Vinci - wielkiego malarza, architekta, wynalazcy, mechanika, matematyka, anatoma, pisarza i filozofa w jednej osobie. Uczniowie postanowili nie tylko poznać jego życie, ale także odtworzyć jego dzieła. Czy im to się udało? Sprawdźmy!

red. Monika Błaszczak

Zainspirowani książką Charles’a Nicholl, „Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni” postanowiliśmy połączyć wielki talent mistrza, jego wybitne rozważania o geometrii, medycynie, sztuce z problemami dnia codziennego.

 
 

Każdy z nas jest inny, każdy interesuje się inną dziedziną nauki i sztuki. Leonardo był wybitny, bo każdemu z nas dostarcza ogromnej wiedzy i doświadczenia. Każdy z nas znajdzie w jego pomysłach i pracach coś dla siebie. Każdy z nas postrzega świat inaczej. Postanowiliśmy dać upust naszym zainteresowaniom i poprzez poznawanie oraz odtwarzanie dzieł Leonarda - odkryć swój talent.

 
 

Przeprowadziliśmy lekcję rysunku, rozwiązywaliśmy quizy i zagadki matematyczne. Potwierdziliśmy założenia architektoniczne, geometryczne i techniczne przedstawione przez Leonarda. Wykonaliśmy modele młota mechanicznego, anemometru i odometru, zaprojektowane przez wielkiego mistrza. Przy okazji wykonaliśmy też inne modele z drewna - służące rozwijaniu wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego.

 
 

Co jeszcze robiliśmy? Byliśmy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Poznaliśmy budowę drzewa w Centrum Edukacji Leśnej w Czeszewie. Zobaczyliśmy produkcję sklejki i płyty stolarskiej w Orzechowskich Zakładach Przemysłu Sklejek w Orzechowie.
Przeprowadziliśmy serię eksperymentów dotyczących różnych dziedzin życia.

Materiały przesłał Andrzej Wnuk.

Projekt realizowany jest przez: