2013-09-30 | K jak kajak

Projekt K JAK KAJAK został zrealizowany przez 12-osobowy zespół uczniów Liceum Ogólnokształcącego im Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie. W skład zespołu weszli: Agnieszka Buśko, Marek Duda, Agnieszka Dzioch, Adrianna Herkt, Kamila Kliks, Tomasz Kubik, Dominik Nawracała, Barbara Nowak, Olga Stęsik, Klaudia Świniarek, Jakub Wasiołek i Joanna Zaremba. Opiekę merytoryczną nad grupą projektową sprawowała Małgorzata Buda – nauczyciel geografii. Tematem nurtującym uczestników projektu był KAJAK oraz kajakarstwo jako aktywna forma spędzania wolnego czasu.

Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie swego nie znacie często nie dostrzegamy piękna otaczającej nas przyrody. Zatem zachodzi konieczność uświadomienia sobie wyjątkowych walorów przyrodniczych najbliższej okolicy. W naszym przypadku były to walory dolin rzecznych Dojcy i Obry oraz jezior: Wolsztyńskiego, Berzyńskiego, Chobienickiego, Grójeckiego, Nowowiejskiego, Zbąszyńskiego oraz Jezior Przemęckich.

Celem projektu było poszerzenie wiedzy na temat kajakarstwa jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Zespół projektowy podczas wizyty w stoczni LIZEL w Kębłowie poznał technologię budowy kajaków. Opracowano również przewodniki kajakowe po wodnych szlakach powiatu wolsztyńskiego. Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie oraz Fundacji Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie zorganizowaliśmy spływy kajakowe, w każdej z trzech gmin naszego powiatu:

• rzeką Dojcą w gminie Wolsztyn,
  • rzeką Obrą w gminie Siedlec,
  • Szlakiem Konwaliowym w gminie Przemęt.

W ramach przygotowań do spływów kajakowych ukończyliśmy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez Damiana Lekkiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie. Natomiast techniki pływania kajakiem oraz zasady organizacji spływów kajakowych poznaliśmy podczas wywiadu z prezesem KS „ZRYW” Wolsztyn Markiem Szymankiewiczem oraz podczas spotkania z naszym szkolnym kolegą Pawłem Łukasiewiczem trenującym kajakarstwo.

Wodne lekcje przyrody podczas spływów kajakowych były dla nas doskonałą okazją do nauki rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt występujących w dolinach rzek i jezior. Zapoznanie z charakterystycznymi elementami ekosystemów wodnych pozwoliło na konfrontację posiadanej wiedzy z rzeczywistością oraz na poszerzenie i utrwalenie wiedzy. Wodne lekcje przyrody były również okazją do zapoznania się z formami ochrony przyrody w powiecie wolsztyńskim oraz próbą oceny stanu przekształceń antropogenicznych środowiska przyrodniczego.

Mamy nadzieję, że opracowane przez nas przewodniki kajakowe po wodnych szlakach powiatu wolsztyńskiego wzbudzą entuzjazm w jego mieszkańcach oraz zachęcą ich do udziału w spływach kajakowych. Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie: http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum-wolsztyn/kjakkajak/.

Materiały przesłała Małgorzata Buda.