2013-09-26 | Pracowite pszczółki

Pracowite pszczółki - tak z pewnością można powiedzieć o tej grupie. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Czaczu zajęli się pszczołami i wszystkim co ich dotyczy. Poznajcie projekt "Pszczółka Maja", który był realizowany pod opieką p. Natalii Kozak.

Nasza grupa projektowa „Pszczółka Maja” zajęła się tematem pszczół. Celem naszego projektu było zdobycie informacji o rodzinie pszczelej i jej pracy, o pracach Pszczelarza w Pasiece oraz o produktach pszczelich. Są różne teorie końca świata, jedną z nich jest wyginięcie pszczół. Jeśli pszczoły wyginą, wyginą też rośliny i zwierzęta, a to wszystko ma oczywiście wpływ na życie człowieka. Nasz projekt ma pokazać pożyteczną dla ludzi pracę pszczółek. Zadania, które sobie wyznaczyliśmy udało nam się zrealizować.

Na początek przeprowadziliśmy ankiety wśród nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Okazało się, że większość z nas lubi miód i chętnie wykorzystuje go w życiu codziennym.

W naszej szkole gościliśmy Prezesa Koła Pszczelarzy w Śmiglu pana Tadeusza Krzyżanowskiego, który opowiedział nam o pochodzeniu pszczół, przedstawił nam systematykę pszczoły, gatunki i rodzaje. Dowiedzieliśmy się również wielu informacji na temat budowy pszczoły, rodziny pszczelej.

Najciekawsze okazały się dla nas wizyty w pasiece. Pierwsza z nich miała miejsce zimą. W tym okresie na zaproszenie pana Henryka Kraczewskiego, który jest członkiem Koła Pszczelarzy w Śmiglu i prowadzi swoją pasiekę hobbystycznie, odwiedziliśmy jego Pracownię Pszczelarską. Podczas tego spotkania pan Henryk pokazał i omówił nam wszystkie przybory i narzędzia, które Pszczelarz potrzebuje w swojej pracy.

Druga nasza wizyta w pasiece miała miejsce w maju. Nasze początkowe plany były takie, iż chcieliśmy dwa razy w sezonie zobaczyć pracę pszczółek. Ale ze względu na warunki pogodowe – przedłużanie się zimy, pszczoły w tym roku bardzo późno zaczęły swoją pracę i czas projektu nie pozwolił nam na tyle wizyt pasiecznych. Ale podczas tej jednej, która miała miejsce w połowie maja udało nam się podejrzeć pracę pszczół.

Każdy z nas miał możliwość pozostania choć przez chwilę pszczelarzem. Zostaliśmy ubrani w kapelusze pszczelarskie i rękawice w ramach bezpieczeństwa i  podeszliśmy do ula, gdzie oglądaliśmy jak żyją pszczółki. Chyba każdy z nas miał lekkie obawy, czy pszczoły się nie zdenerwują i nie zaatakują. Jednak okazało, się że strach był zupełnie niepotrzebny. Pan Henryk pokazał nam, jak należy doglądać do ula, wyciągnął nam kilka ramek. Nawet przy okazji wyjmowania jednej z nich, udało nam się zobaczyć królową. Po wizycie w ulu, przeszliśmy na dalsze zajęcia do pracowni pszczelarskiej. I tak dowiedzieliśmy się jak powstaje miód. Pszczelarz przygotował już dla nas 9 ramek, z których naszym zadaniem było odwirowanie miodu. Zacząć należało od ich odsklepiania, następnie poukładanie ich w wirówce i odwirowanie miodu. Pan Henryk podarował nam miód, który wspólnie wyprodukowaliśmy. To spotkanie dostarczyło nam wiele ciekawych wartych zapamiętania wrażeń.

Jednym z efektów naszej pracy nad projektem jest nasz mini poradnik. Zawiera on przepisy kulinarne na potrawy mięsne i rybne, ciasta i desery oraz napoje, których jednym ze składników jest miód. Niektóre przepisy zostały zaczerpnięte z domowych bibliotek mam i babć uczniów naszej szkoły. Ale większość udostępniła nam ze swojej biblioteczki pani Wiesława Poleszak – Kraczewska. W naszym poradniku można również znaleźć trochę teoretycznych informacji na temat miodu, porady i ciekawostki z nim związane.

Drugim efektem naszej pracy jest zbudowany przez nas model ula. Nasza budowla jest tylko modelem, małym przykładem prawdziwego ula, ale staraliśmy się, aby po obejrzeniu naszego ula, każdy kto nie ma styczność z pszczelarstwem choć w małym stopniu zobaczył czym jest dom pszczółek.

Cel naszego projektu został osiągnięty, dowiedzieliśmy się o pszczołach bardzo dużo. Ich praca jest bardzo ciężka, a praca pszczelarza wymaga cierpliwości, zaangażowania, wytrwałości i zamiłowania do tych bardzo pracowitych i zwinnych pszczółeczek. W naszym projekcie staraliśmy się tak przedstawić życie pszczół, aby każdy po jego przeczytaniu mógł powiedzieć, że te malutkie owady są bardzo pożyteczne dla ludzi i ich wyginięcie groziłoby zagładą dla roślin i zwierząt, a to wszystko przecież ma wpływ na życie człowieka.

Zachęcamy do obejrzenia rezultatów naszego projektu. Dziękujemy! :)

Materiały przesłała Natalia Kozak.