2013-09-19 | A może coś czekoladowego?

Naszą grupę projektową tworzy 12 osób z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej o profilu biznesowym. Są to: Maria Jackowska, Aleksandra Kajdan, Maria Kajdan, Agata Pajszczyk, Marika Pawlikowska, Weronika Szymańska, Ewa Tymoszczuk, Daria Wojtyra, Adam Deiksler, Hubert Kominek, Bartłomiej Paczkowski i Daniel Woźniak. Opiekunem jest pani Magdalena Stratyńska.

Nasze pierwsze spotkanie projektowe odbyło się 11 grudnia 2012 r. Miało ono na celu wybór tematu naszego projektu. Postanowiliśmy, że będzie to temat o CZEKOLADZIE, który brzmi: "A MOŻE COŚ CZEKOLADOWEGO?".

Interesuje nas wszystko, co dotyczy produktów CZEKOLADOWYCH. Ciekawi nas skład chemiczny CZEKOLADY, jej właściwości fizyczne, proces jej powstawania oraz dalszego przetwarzania przez konsumentów. Zbadamy walory zdrowotne i smakowe CZEKOLADY. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące wyrobów CZEKOLADOWYCH oraz ich spożywania wśród ludzi.

Środa Wielkopolska to bardzo urokliwe miasteczko, które warto zwiedzić. To tutaj znajduje się Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich, do którego uczęszcza nasza grupa projektowa.

Nasze pierwsze działanie

Przed Świętami Bożego Narodzenia przeprowadziliśmy ankietę wśród średzian na temat popularności czekolady oraz jej walorów smakowych i zdrowotnych.

Wyniki ankiety

1. Czy lubi Pan/i czekoladę?

Tak - 84%
Nie - 16%
2. Jaki rodzaj czekolady lubi Pan/i najbardziej?

Mleczna - 38%
Każda - 22%
Gorzka - 10%
Biała - 10%
Z orzechami - 10%
Z nadzieniem - 8%
Z bakaliami - 2%
3. Czy według Pana/i czekolada jest zdrowa?

Tak - 72%
Nie - 28%
4. Czy dużo czekolady kupuje Pan/i na święta?

Tak - 56%
Nie - 44%
5. Na święta preferuje Pan/i domowe wypieki czy gotowe produkty?

Domowe - 74%
Gotowe - 26%

Z naszej ankiety wynika, że większość ludzi lubi czekoladę i uważa, że jest ona zdrowa. Najwięcej osób lubi czekoladę mleczną, natomiast najmniej popularna jest czekolada z bakaliami.

O zakładach

Postanowiliśmy też zwiedzić zakłady, których produkcja tematycznie związana jest z naszym projektem. Pierwszą firmą, do której się udaliśmy, był Zakład Produkcji Cukierniczej „LIMMES-BIS” w Środzie Wielkopolskiej. Jest to firma zajmująca się produkcją wyrobów cukierniczych, szczególnie zaś CZEKOLADOWYCH.

Zokazji "Walentynek" wybraliśmy się do cukierni „Kokosanka” w Środzie Wielkopolskiej, aby zobaczyć, jak wygląda wyrób ciast i ciasteczek z dodatkiem CZEKOLADY, np. CZEKOLADOWYCH torcików walentynkowych.

Przed Świętami Wielkanocnymi udaliśmy się do cukierni „Delicje” w Środzie Wielkopolskiej, a tam cukiernik pokazał nam, jak wyrabia się mazurki wielkanocne. Aby ozdobić mazurka gałązkami palmowymi, cukiernik użył rozpuszczonej CZEKOLADY.

Wpierwszych dniach czerwca udaliśmy się do fabryki czekolady "Goplana" w Poznaniu. Na miejscu krok po kroku dowiadywaliśmy się, jak powstaje czekolada. Osoby oprowadzające nas po zakładzie pokazywały nam kolejne etapy jej wytwarzania. Mieliśmy też okazję poznać smak czekolady od razu po wyjęciu z formy. Po raz kolejny usłyszeliśmy, że najzdrowsza jest CZEKOLADA gorzka.

Palmiarnia

Na początku marca udaliśmy się z wycieczką do Palmiarni w Poznaniu, żeby zobaczyć, jak z bliska wygląda drzewo kakaowca. Na miejscu dowiedzieliśmy się, w jakich warunkach rośnie drzewo kakaowe, a także, z której części kakaowca robi się kakao. Mieliśmy szczęście, bo kakaowiec akurat miał owoce, w których są nasiona - surowiec do otrzymywania kakao. Od pani przewodnik otrzymaliśmy jedno takie ziarenko. Może uda nam się je wyhodować...

Prezentacja na "drzwiach otwartych" w naszym liceum

Po zdobyciu kilku cennych informacji o CZEKOLADZIE, postanowiliśmy zaprezentować przed społecznością szkolną efekty naszej dotychczasowej pracy. Uznaliśmy, że najlepszym momentem będą "drzwi otwarte" w naszym LO. Tym sposobem zarówno obecni, jak i przyszli uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z naszymi działaniami projektowymi.

Zajęcia edukacyjne w przedszkolu

Zokazji zbliżającego się Dnia Dziecka, pod koniec maja, wybraliśmy się do przedszkola "Osiedlowe Skrzaty" w Środzie Wielkopolskiej, gdzie podzieliliśmy się z najmłodszymi informacjami na temat CZEKOLADY. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje CZEKOLADA. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak narysował, z czym kojarzy mu się CZEKOLADA oraz otrzymał CZEKOLADOWY upominek. Wręczyliśmy też przedszkolakom dyplom za aktywny udział w zajęciach edukacyjnych.

Materiały przesłała Magdalena Stratyńska.