2013-09-13 | Białe kruki w Żerkowsko - Czeszewskim Parku Krajobrazowym

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Orzechowie postawili na przyrodę i na to co mają tak blisko siebie. Co robili, czego się nauczyli i co dał im udział w eSzkole? Poznajcie projekt "Białe kruki w Żerkowsko - Czeszewskim Parku Krajobrazowym".

Jesteśmy uczniami drugiej klasy Gimnazjum w Orzechowie. Wybraliśmy temat: „Białe kruki w Żerkowsko - Czeszewskim Parku Krajobrazowym”,  aby podnieść poziom wiedzy dotyczącej ochrony przyrody, lepiej poznać środowisko lokalne - najcenniejsze walory przyrodnicze Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego - "białe kruki” - "wytropić je", poddać obserwacji, opisać, przygotować dokumentację fotograficzną i filmową. Następnie uruchomić system działań mających na celu promocję walorów przyrodniczych naszej „małej ojczyzny”.

Postanowiliśmy zacząć od zebrania informacji o formach ochrony przyrody, o „naszym” parku krajobrazowym. Następnie przeprowadzić ankietę wśród kolegów naszej szkoły i uczniów szkoły w Czeszewie, aby przekonać się o zasobie ich informacji na temat walorów parku, zaś wśród mieszkańców Orzechowa i okolicznych miejscowości przeprowadzić sondę uliczną.

Następnym naszym krokiem było, na podstawie zebranych informacji, wytypowanie 7 ”białych kruków” i przeprowadzenie weryfikacji dokonanego wyboru i przyswojonych wiadomości w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie, gdzie spotkaliśmy się z Panem leśniczym - Maciejem Trzebniakiem. Tam wzbogaciliśmy i ugruntowaliśmy naszą wiedzę oraz zostaliśmy utwierdzeni w przekonaniu, że „kruki” były trafione.

Wreszcie, kiedy pogoda się nieco ustabilizowała, nadszedł czas na zajęcia w terenie – odbyliśmy wycieczkę rowerową  przez tereny Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego do Śmiełowa, kolejnym razem przeprawiliśmy się  promem „Nikodem” do rezerwatu „Czeszewski Las”. Mogliśmy dokładnie przyjrzeć się walorom parku i bliżej poznać „białe kruki”, była to dla nas niesamowita wyprawa, a „białe kruki” są rzeczywiście przepiękne.

Wszystkie zebrane informacje postanowiliśmy zamieścić w ulotkach promujących walory parku, w prezentacjach multimedialnych, biuletynach. Każda para miała do opracowania „swojego kruka”. Opracowaliśmy też artykuł do prasy, został umieszczony w Wiadomościach Wrzesińskich, w dodatku do Gazety Jarocińskiej – Wieści z lasu oraz na stronie internetowej Nadleśnictwa Jarocin na Facebooku .

Kolejne nasze poczynania mające na celu promocję walorów Parku Krajobrazowego to montaż kilkunastominutowego filmu oraz budowa leśnej tablicy informacyjnej. Film nosi tytuł: „Białe kruki w Żerkowsko – Czeszewskim Parku Krajobrazowym” i pokazuje wszystkie wytypowane przez nas najważniejsze walory przyrodnicze parku. Narrację w nim prowadzą Maja i Roksana.  Nasze dziełko filmowe umieściliśmy na stronie internetowej projektu, przekazaliśmy też nagranie do OEL w Czeszewie.

Leśną tablicę informacyjną postanowiliśmy zaś ustawić na trawniku przed naszą szkołą. Ustaliliśmy, że jest to miejsce najbardziej odpowiednie, bo dostępne dla wszystkich przechodniów i z łatwością będą oni mogli zapoznać się z jej treścią, a tym samym z walorami przyrodniczymi parku.

Wszystkie zadania, które wyznaczyliśmy sobie realizując projekt, staraliśmy się wykonać jak najlepiej. Myślimy, że udało nam się osiągnąć zamierzony cel - polepszenie stanu wiedzy o otaczającej przyrodzie i formach ochrony oraz jej zagrożeniach. Kreowanie pozytywnego wizerunku parku i budowanie tożsamości lokalnej.

Materiały przesłała Grażyna Goździela.