2013-09-13 | Czy strach ma wielkie oczy?

Horrory, thrillery - kto z nas nie lubi czuć czasem dreszczyku emocji? Z całą pewnością nie są to uczucia obce młodzieży z Gimnazjum im. Ks. Wacława Blizińskiego w Liskowie, którzy postanowili sprawdzić "Czy strach ma wielkie oczy?". Czy jest to tylko wszystkim znane powiedzenie, a może jest w tym trochę prawdy?

Każdemu z nas strach czy lęk towarzyszy w różnych sytuacjach. Dlatego zainteresowaliśmy się tym tematem i stąd nasz projekt „Czy strach ma wielkie oczy?”. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadziliśmy ankiety w różnych grupach wiekowych, wywiad z mieszkańcami Liskowa, zorganizowaliśmy spotkanie z Jarosławem Dolatem kustoszem Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz zajęcia z grupą „Motylki” w przedszkolu „Zielone Łąki” w Kaliszu.

Ciekawym spostrzeżeniem wśród przedszkolaków było to, że strach kojarzy im się jako „strach na wróble.” Po wyjaśnieniu tematu, dzieci udzieliły następujących wypowiedzi: „Boję się wilkołaków. Strach ma sukienkę i noc”, „Boję się ciemności, gdy ktoś zgasi światło”, „Boję się Baba Jagi, ona ma miotłę i straszy” oraz swoje obawy barwnie przedstawiły w formie prac plastycznych.

Ankietowani uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum odpowiedzieli, że postrzegają strach jako lęk przed duchami i ciemnością. Mimo to, wzmacniają swoją wyobraźnię, sięgając do książek z gatunku thriller i horror oraz oglądają filmy o podobnej tematyce. Zupełnie inaczej postrzegają strach dorośli. Dla nich jest to obawa o zdrowie i życie najbliższych, a  także o pracę.

Na podstawie wszystkich działań projektowych stwierdziliśmy, że obawy i lęki, które były 100 lat temu nadal są aktualne, inaczej tylko je postrzegamy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że  strach jednak nie ma tak wielkich oczu. Podsumowaniem projektu była wystawa prac plastycznych przedszkolaków i gimnazjalistów zorganizowana w Gimnazjum w Liskowie. Praca w projekcie dostarczyła nam wiele zabawy, poznaliśmy różne oblicza strachu, nauczyliśmy się samodzielności jak również współpracować w grupie.

Materiały przesłała Agnieszka Potoczny.