2013-09-12 | Zegarowy zawrót głowy

W "Zegarowy zawrót głowy" popadli uczniowie z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Ślesinie. Głównym celem działań projektowych było zbudowanie zegara słonecznego na terenie szkoły. Czy cel został osiągnięty? Sprawdźmy!

red. Monika Błaszczak

 
 

Inspiracji zaczęliśmy szukać w Muzeum Zegarów Słonecznych w Jędrzejowie. Zobaczyliśmy zegary słoneczne pionowe, równikowe, zrobione z różnych materiałów.

Nie brakowało również wyjazdów naukowych. W Toruniu, mieście Kopernika, odwiedziliśmy Geodium, Planetarium, Orbitarium. Na wykładach na UMK zdobyliśmy wiedzę dotyczącą ruchu planet oraz związku między ruchem obrotowym a czasem na Ziemi.

 
 

Od najdawniejszych czasów ludność posługuje się różnymi miernikami czasu. Stąd też nasze kroki skierowaliśmy do najstarszych zakątków Wielkopolski: Gniezna, Dziekanowic, Ostrowa Lednickiego.

Budowa zegara nie należała do najłatwiejszych. Naszym złym sprzymierzeńcem okazała się pogoda. Do połowy kwietnia nasze czynności skuwał mróz, śnieg, deszcz. W tym czasie pozyskaliśmy sponsorów. Cały nasz zegar został zbudowany dzięki hojności sponsorów. Otrzymaliśmy krąg betonowy, gruz granitowy, farby malarskie, pięknie zrobiony gnomon. W czasie budowy zegara nasz zespół bardzo się zjednoczył. Praca ta okazała się piękną zabawą. Cieszymy się, że zostanie po nas trwały ślad.

Materiały przesłała Elżbieta Fijałkowska.

Projekt realizowany jest przez: