2013-08-29 | Pocztówki z Żychlina

Żychlin to mała, ale wyjątkowo urokliwa miejscowość położona w powiecie konińskim. Do tej pory jednak nie miała swojej widokówki. Zmieniło się to dzięki zaangażowaniu uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II. Jednak ich projekt "GDY DO ŻYCHLINA PRZYBYWASZ WIDOKÓWKĘ ZDOBYWASZ, GDY JUŻ JĄ MASZ ŻYCHLIN DOBRZE ZNASZ" to nie tylko pocztówki - przekonajcie się sami!

Nasz projekt dotyczył miejscowości, w której mieszkamy i uczymy się, czyli Żychlina. Naszą uwagę zwrócił fakt, iż mimo, że Żychlin jest bogatą w zabytki i atrakcyjną turystycznie miejscowością, nie posiada swojej widokówki. To właśnie tego zadania postanowiliśmy się podjąć. Ale zanim powstał nasz "efekt końcowy", czyli trzy widokówki o walorach turystycznych i trzy o walorach przyrodniczych Żychlina, postanowiliśmy lepiej poznać naszą małą ojczyznę. Oto czego dokonaliśmy podczas realizacji projektu:

Na początku, przeprowadziliśmy wywiad
z Panią Elżbietą Barszcz - dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, która opowiedziała nam o plenerach malarskich, które odbywają się w naszej miejscowości.

Kolejną osobą z którą postanowiliśmy porozmawiać
był Pan Jan Romanowski. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o warsztatach muzycznych, które prowadził wtedy w Żychlinie.

W pewne lutowe popołudnie  przeprowadziliśmy sondę wśród mieszkańców Żychlina. Pytaliśmy ich między innymi o opinię o naszej miejscowości, oraz co chcieliby zobaczyć na jej widokówkach.

W trakcie trwania projektu  mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem Stowarzyszenia przyjaciół Żychlina, panią Jolantą Knapkiewicz.
Mogliśmy się dowiedzieć jak powstało stowarzyszenie,
ilu liczy członków oraz jakie zadania stara się realizować.

Mieliśmy okazję wziąć udział w specjalnej lekcji, przygotowanej
dla nas przez Nadleśnictwo w Koninie. Najpierw zobaczyliśmy
bardzo ciekawą prezentację o lasach w Żychlinie oraz okolicach. Poznaliśmy zwierzęta i rośliny, które znajdują się w naszej miejscowości , a o istnieniu których nie mieliśmy nawet pojęcia.

Pączki Żychlińskie to specjał naszej miejscowości, dlatego koniecznie musieliśmy spróbować je upiec. Zdobyliśmy przepis, zrobiliśmy listę zakupów, kupiliśmy wszystkie potrzebne produkty i zabraliśmy się do pieczenia. Super ,,lekkie’’ pączki Żychlińskie smakowały wyśmienicie!

Przy okazji pieczenia pączków nurtowało nas jednak pytanie: Jak to się dzieje, że ciasto drożdżowe rośnie. Zorganizowaliśmy więc specjalne warsztaty chemiczne, na których staraliśmy się wyjaśnić ten problem.

Odwiedziliśmy także Muzeum Okręgowe w Gosławicach, gdzie przeprowadzaliśmy wywiad z Panem Krzysztofem Gorczycą, autorem książki pt. "Żychlin - dzieje wsi i zboru". To spotkanie przybliżyło nam niezwykle ciekawą historię naszej miejscowości.

Mieliśmy okazję gościć w naszej szkole pana Henryka Janaska-Wiceprzewodniczącego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Koło
w Żychlinie. Ta wizyta dała nam możliwość poznania nam niezwykle ciekawej historii, związanej z pobytem Fryderyka Chopina w Żychlinie

Pewnego dnia wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że chcemy pozostawić
w Żychlinie jakąś pamiątkę po naszym projekcie, aby czasem sobie przypomnieć ile pracy włożyliśmy w jego realizację.
Wsadziliśmy więc do doniczki kilka kasztanów i wyhodowaliśmy drzewo, które wsadziliśmy w ogródku biblijnym przy Kościele Ewangelicko-Reformowanym.

Wśród uczniów i pracowników naszej szkoły przeprowadziliśmy opracowaną przez nas ankietę.

Nasza grupa projektowa odwiedziła firmę BIERI, produkującą plandeki, hale namiotowe oraz banery reklamowe. Właśnie taki baner był celem naszej wycieczki. Mieliśmy okazję zobaczyć jak przebiega jego tworzenie, ale także wziąć w tym procesie udział. Z pomocą specjalistów zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy baner, reklamujący nasze widokówki, który zawisł na ogrodzeniu szkoły.

W pewne słoneczne popołudnie wybraliśmy się na pieszą wycieczkę
na Złotą Górę, najwyższe wzniesienie w okolicach Konina,
znajdujące się w okolicy. Pokonaliśmy w sumie ok. 6 km,
a w międzyczasie poznaliśmy wiele gatunków roślin
charakterystycznych dla naszego regionu.
Udało nam się też zobaczyć bardzo ciekawe zwierzęta,
oraz nauczyć się orientacji w terenie, przy pomocy mapy.

Zorganizowaliśmy lekcję dla I klasy Szkoły Podstawowej, której temat brzmiał: Drzewa w naszym parku.

Znana osoba z którą kojarzy się Żychlin to oczywiście Fryderyk Chopin. Opracowaliśmy więc bajkę o jego pobycie na weselu Bronikowskich
w Żychlinie.

Zwiedziliśmy także kościół Ewangelicko-Reformowany w Żychlinie
oraz poznaliśmy jego dzieje.
Dowiedzieliśmy się jak ogromną rolę odgrywa
w historii naszej miejscowości.

Wybraliśmy się także na wycieczki po parku
oraz ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, na których towarzyszył
nam Pan leśniczy.
Poszerzyliśmy wtedy wiedzę o florze naszej okolicy.

Zorganizowaliśmy również konkurs plastyczny "Mój Żychlin" dla uczniów naszej szkoły. Uczestnicy mieli narysować to, co według nich najlepiej przedstawia naszą miejscowość

W naszej grupie projektowej znalazły się dwie osoby, o talencie do układania piosenek. Posłuchajcie dwóch utworów o Żychlinie. Jeden znajdziecie tutaj, drugi prezentujemy poniżej:

Stworzyliśmy też wiele ciekawych prezentacji Prezi:

A także:

Wszystkie te działania pozwoliły nam lepiej poznać naszą miejscowość, ale też jeszcze bardziej ją pokochać i docenić. Po ciężkiej pracy udało nam się osiągnąć sukces i stworzyć pierwsze w historii widokówki Żychlina.

POZDROWIENIA Z ŻYCHLINA!

Materiały przesłała Sylwia Nowak.