2013-08-28 | Gdy szkoła poszła w las

Powiat wolsztyński to region o wielu walorach przyrodniczych, w dużej mierze porośnięty lasami. I to właśnie lasom postanowili poświęcić się gimnazjaliści z Przemętu. Poświęcić, to właściwe słowo, wiele czasu i działań. O tym jak wyprowadzili szkołę do lasu opowiedzą Wam sami.

Jesteśmy uczniami klasy drugiej Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie. Ponieważ lubimy przyrodę i wędrówki, nazwaliśmy nasz projekt „Gdy szkoła poszła w las…”. Chcieliśmy udowodnić, że w lasach naszej okolicy można zwiedzić różne ciekawe miejsca i w niecodzienny sposób zdobyć wiedzę przyrodniczą i nie tylko. Podczas realizacji naszego projektu spotykaliśmy się z panem leśniczym Rafałem Sobkowiakiem, który przekazał nam różne ciekawostki o roślinach i zwierzętach leśnych i był naszym przewodnikiem podczas kilku niezwykłych wypraw.

Zimą zorganizowaliśmy w szkole akcję dokarmiania zwierząt pod hasłem: „Nie bądź łoś, przynieś coś”. Przez miesiąc zbieraliśmy jedzenie, które następnie zawieźliśmy do paśnika w Olejnicy. Zbudowaliśmy też skrzynki lęgowe dla ptaków. Aby dowiedzieć się więcej na temat skrzydlatych mieszkańców naszej okolicy, udaliśmy się do galerii rzeźbionych ptaków w Górsku. W kwietniu zorganizowaliśmy akcję sadzenia lasu, do której zachęciliśmy naszych kolegów z gimnazjum. W ten sposób pozostawiliśmy trwały ślad po naszym projekcie. Zbadaliśmy też opinie mieszkańców gminy na temat stanów okolicznych lasów.

Staraliśmy się zachęcić całą szkołę do wędrówek po lesie, dlatego zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny. Przygotowaliśmy też przedstawienie ekologiczne dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Występ okazał się dla nas dużym wyzwaniem. Musieliśmy pokonać tremę, ale było warto! Dzieci oglądały spektakl z zaciekawieniem i wspólnie z głównym bohaterem Jasiem segregowały śmieci i składały leśne obietnice.

Przeprowadziliśmy wywiad z panią dyrektor Haliną Pohl, która jest członkiem Koła Łowieckiego Nr 100 „Dzik” Mochy. Dowiedzieliśmy się na czym polega działalność myśliwego i poznaliśmy gwarę myśliwską.

Podczas realizacji tego projektu przekonaliśmy się, że każdy z nas może zrobić coś pożytecznego dla przyrody, nauczyliśmy się współpracy w grupie i poznaliśmy się bliżej. Zdaliśmy sobie sprawę, że czasem warto zatrzymać się na chwilę, rozejrzeć dookoła i poobserwować niezwykły leśny świat. My właśnie tak zrobiliśmy.

Pozdrawiamy serdecznie z Przemętu :)
Uczniowie z grupy projektowej
Gdy szkoła poszła w las…”

Materiały przesłała Agnieszka Szczepaniak.