2013-08-28 | Co ma piernik do wiatraka?

Uczniowie z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Ślesinie zadali sobie pytanie „Co ma piernik do wiatraka?” – i tak też nazwali swój projekt. Piernik i wiatrak? Czy znaleźli ich wspólny mianownik? Sprawdźmy!

W ramach projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska" uczniowie naszej szkoły zrealizowali projekt pt. ,,Co ma piernik do wiatraka?", którego celem było udowodnienie, że piernik ma wiele do wiatraka. I odwrotnie.

Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie przy zabawie upiekliśmy pierniczki poznając tajniki przepisu. Okazało się, że mąkę do wypieku tego zacnego ciasta mielono dawniej żarnami w młynie wietrznym, czyli wiatraku.

Wiatraki zobaczyliśmy z bliska w Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, gdzie na wzgórzu stoi koźlak, paltrak i holender. Szkoda tylko, że te wiatraki nie są czynne. Sam wiatrak jest bardzo dostojną budowlą z duszą, która dawniej żyła. O życiu wiatraka opowiedział nam pan Maciej Grzeszczak, kustosz w Izbie Pamięci Wsi Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym. Tam właśnie obejrzeliśmy wiatrak od środka, zobaczyliśmy oryginalne maszyny wiatraczne, usłyszeliśmy jak ciężko pracował młynarz mieląc mąkę.

Nasz projekt podsumowaliśmy piekąc w naszej prowizorycznej cukierni "Pod wiatrakiem", gdzie wykorzystując zdobytą wiedzę, upiekliśmy pyszne pierniczki! Do ich wypieku wykorzystaliśmy mąkę z wiatrakiem, a co ciekawe nawet kakao wiatrak miało! ;)

Dzięki temu projektowi zdobyliśmy wiedzę o wiatraku, nauczyliśmy się piec pierniki i dobrze się przy tym bawiliśmy. Nawet przy zabawie można się wiele nauczyć!

Materiały przesłała Lidia Kozłowska.