2013-08-21 | Smoczykowy zakręt

W Gimnazjum nr 8 w Lesznie realizowany był dość nietypowy projekt – „Smoczykowy zakręt”. Co było jego tematem? Żużel! Leszno słynie z tego sportu i dzięki niemu miasto zyskuje ogromne sukcesy sportowe. Nie dziwi więc fakt, że uczniowie uznali to za ciekawe doświadczenie i pożyteczne wykorzystanie czasu wolnego.

Uczniowie w swoim projekcie chcieli pokazać piękno sportu żużlowego i ciekawe rzeczy, które się z nim łączą. Przy jego realizacji towarzyszyło im wiele śmiechu i emocji. Była to dla nich atrakcyjna forma pracy, nauki i zabawy. „Uważamy, że była to fajna przygoda i dzięki niemu jeszcze bardziej utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to wspaniały sport, którym żyje nasze miasto” - wspominają. W końcu nie bez powodu uważają, że Leszno jest stolicą żużla.

W trakcie realizacji projektu gimnazjaliści byli podzieleni na podzespoły, które badały m. in. takie zagadnienia jak:

• historia klubu - archiwum miejskie, archiwum klubowe,
  • powiązanie sportu żużlowego z nauką - ochrona środowiska, standardy i spełnione normy głośności na stadionach, bezpieczeństwo na stadionie, budowa stadionu,
  • predyspozycje żużlowców, a także miejsca, które zwiedzili dzięki uprawianej dyscyplinie (gdzie najdalej na świecie byli),
  • budowa silnika motocykla żużlowego.

Gimnazjaliści odwiedzili Klub Żużlowy UNIA LESZNO. Spotkali się z żużlowcami i przeprowadzili  z nimi wywiad. Pytania zadali także trenerowi i mechanikom. Taki projekt mógł się zakończyć tylko w jeden sposób - uczestnictwem w meczu żużlowym!

Materiały przesłała Małgorzata Nowak.