2013-08-08 | Kartki z różnych zakątków świata

"Mała w wielkim świecie" to projekt realizowany przez uczniów z Gimnazjum nr 8 w Lesznie. Młodzież postanowiła wypromować swoją małą ojczyznę w nietypowy sposób - w jaki? O tym opowiedzą Wam sami.

red. Monika Błaszczak

Nasz projekt „Mała w wielkim świecie” miał na celu szerzenie informacji o naszej małej ojczyźnie – Lesznie i jego okolicach, na całym świecie. Miała to być też swoista promocja naszego regionu. Dzięki małej kartce pocztowej dotarliśmy do nawet bardzo odległych miejsc, nie tylko w Europie! Nasze kartki zawędrowały do Rosji, Holandii, Niemiec, Turcji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Łotwy i Tajwanu. W trakcie realizacji projektu otrzymywaliśmy również kartki od obcych nam osób z różnych zakątków świata. Dostaliśmy kartki z Kanady, Austrii, Niemiec, Rosji, Chin, Turcji, USA, Tajlandii, Ukrainy, Holandii, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Finlandii i Białorusi!

 
 

Pracując nad projektem wykorzystywaliśmy naszą wiedzę i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych (geografia, matematyka) oraz humanistycznych (historia, wiedza o kulturze, języki obce). Oprócz przygotowania informacji o Lesznie w j. angielskim (bo w takim języku przygotowywane były nasze kartki), przez wiele tygodni pracowaliśmy też nad mapą kontaktów. Sami przygotowaliśmy mapę świata w wymiarach 173 cm na 305 cm, składającą się z 10 połączonych ze sobą dużych arkuszy papieru. Wykorzystując naszą wiedzę o kartografii (dziedzina: geografia) najpierw naszkicowaliśmy naszą mapę, następnie ją pomalowaliśmy i nanieśliśmy na nią wszystkie miejsca, do których dotarły wysłane przez nas kartki i z których kartki otrzymaliśmy. Całość zawisła na ścianie.

 

Kończąc nasz projekt przygotowaliśmy garść informacji statystycznych (dziedzina: matematyka) dotyczące m. in. pokonanej przez nasze kartki w sumie ilości kilometrów, średniej trasy typowej kartki pocztowej oraz czas, w którym dotarła ona na miejsce.

Materiały przesłała Anna Torun.

Projekt realizowany jest przez: