2013-07-18 | Czy uważacie, że zdrowo się odżywiacie?

Czy uważacie, że zdrowo się odżywiacie? Co powinno znaleźć się w codziennej diecie? Na czym właściwie polega prowadzenie aktywnego trybu życia? To tylko część pytań jakie zadała sobie grupa uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią. Projekt "Zdrowe odżywianie - co jeść na śniadanie?" był prowadzony pod opieką p. Karoliny Fenske. Dzisiaj gimnazjaliści chcą Wam przedstawić relację ze swojego projektu :)

Cała przygoda zaczęła się od intensywnej burzy mózgów, która miała na celu wyłonić najciekawszy temat. Większość z nas zadecydowała, że zajmiemy się tematyką zdrowego śniadania. Po przeprowadzeniu ankiet wśród uczniów naszego gimnazjum i zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w Osieku nad Notecią okazało się, że większość ankietowanych nie jada pierwszego śniadania!

Stwierdziliśmy, że weźmiemy sprawę w swoje ręce i zaczniemy uświadamiać naszych kolegów i nasze koleżanki, jak ważne jest pierwsze śniadanie! W tym celu zgromadziliśmy potrzebną wiedzę poprzez wyjazd do Centrum Dietetycznego Natur House w Pile, gdzie spotkaliśmy się z panią Iloną Świątek. Pani dietetyk objaśniła nam, w jaki sposób należy się odżywiać w grupie wiekowej od 13 do 16 lat. Podczas tej wizyty zostaliśmy wzbogaceni o nowe materiały dydaktyczne, które prezentowaliśmy na prelekcji o zdrowych śniadaniu wśród uczniów klas pierwszych.

Zaprosiliśmy także do naszego gimnazjum lekarza rodzinnego, panią dr Wawrzyniak, która opowiedziała nam wiele anegdot na temat odżywiania. W oparciu o zdobytą wiedzę przeprowadziliśmy lekcję prozdrowotną we wspomnianych powyżej klasach pierwszych, z którymi omawialiśmy piramidę żywności oraz rozwiązywaliśmy krzyżówki tematyczne.

Wypróbowaliśmy także swoich zdolności kierowania grupą podczas zajęć w Publicznym Przedszkolu w Osieku nad Notecią. Przeprowadziliśmy zajęcia ruchowe dla grup 4, 5 i 6-latków. Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia i zapraszały nas ponownie do odwiedzin. Następnym krokiem była wizyta w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią. Tym razem skupiliśmy się na aspekcie teoretycznym. Przekazywaliśmy zdobytą wiedzę poprzez gry i zabawy z dziećmi. Nie zabrakło w naszym projekcie sondy ulicznej, która wykazała jednak zróżnicowany sposób odżywiania się oraz dużą aktywność ruchową mieszkańców Osieka nad Notecią.

Największym przedsięwzięciem okazała się wycieczka do Torunia. Najpierw pojechaliśmy do zakładu produkującego płatki śniadaniowe koncernu NESTLE w Lubiczu Dolnym. Kierownictwo zakładu bardzo miło nas przyjęło - przygotowano dla naszej grupy obszerną prezentację na temat produkcji płatków oraz zaproszono nas na degustację produktów. Byliśmy bardzo miło zaskoczeni, kiedy wręczono nam duże torby z płatkami i batonikami :)

Z uśmiechem na twarzy wybraliśmy się na zwiedzanie Torunia. Z niecierpliwością czekaliśmy jednak na największą atrakcję - zajęcia taneczne Zumba! Dzięki uprzejmości pani Kasi, instruktorki i szefowej klubu sportowego Gra Fitness City w Toruniu mogliśmy uczestniczyć w tej niezwykłej przygodzie. Po powrocie namówiliśmy naszą opiekunkę grupy, panią Karolinę, żeby poprowadziła z nami zumbę, która została zaprezentowana na podsumowaniu projektu na tle całej społeczności szkolnej. Zarażeni aktywnością ruchową zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową na gospodarstwo rolne do Bąkowa. Zostaliśmy zapoznani z różnymi odmianami zwierząt, sposobem odżywiania się i hodowli tychże zwierząt.

W naszym wspólnym projekcie zorganizowaliśmy także DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA, podczas którego młodzież naszej szkoły mogła zasmakować domowego chleba, naturalnych soków. Można było przebadać swój licznik masy ciała BMI i sprawdzić nadwagę lub niedowagę. Kolejna okazja do posmakowania domowych kanapek nadarzyła się podczas prezentacji naszego projektu. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na naszej stronie internetowej, o tutaj

Materiały przesłała Karolina Fenske.