2013-07-17 | Co z tą matematyką?

Bardzo często na lekcjach matematyki - rozwiązując zadania czy poznając nowe pojęcia - zastanawiamy się "Po co nam to?", "Do czego nam się to w życiu przyda?", "Czy ja naprawdę muszę to umieć???"...

Pytamy tak, bo nie  zdajemy sobie sprawę z tego, że matematyka jest wokół nas, że podstawy matematyki są nam potrzebne na co dzień. Realizując projekt „Matematyka na co dzień czy od święta?” uczniowie Gimnazjum nr 8 w Lesznie, pokazali jak szerokie zastosowanie ma matematyka w naszym życiu.

Do projektu było zaangażowanych 10 uczniów: 6 dziewcząt i 4 chłopców. Podzieleni na pięć - dwuosobowych grup zajmowali się różnymi zagadnieniami związanymi z matematyką.

Pracę nad projektem rozpoczęli od przeprowadzenia ankiety na temat zastosowania matematyki w życiu codziennym. Ankieta została przeanalizowana i opublikowana na ich stronie projektowej - sprawdź.

Następnie uczniowie, analizując swój dzień, swoje codzienne czynności, swoje zainteresowania oraz to co dzieje się wokół nich, zastanawiali się gdzie jest ta matematyka... A to co zauważyli spali na wielkim arkuszu papieru...

... następnie każda z grup wybrała sobie jeden temat i tak rozpoczęła się praca nad poszczególnymi zagadnieniami.

W swoim projekcie opisali zastosowanie matematyki w kuchni na przykładzie rogali  marcińskich – tak bardzo popularnych w Wielkopolsce. Na stronie znajdziecie nie tylko przepis na rogale, listę zakupów, ale także jakie obliczenia należy wykonać, aby zrobić rogale z pół porcji. Opisali nawet co należy zrobić, aby spalić kalorie po zjedzeniu pysznego rogala! ;)

W drugiej prezentacji uczniowie opisali zastosowanie matematyki podczas remontu sali lekcyjnej. Są tam pomiary sali, kosztorys remontu oraz dokładne wyliczenia ile farby należy kupić na daną powierzchnię - z uwzględnieniem jej wydajności! Umieścili tam również pomysły (swoje i kolegów) na projekt wykładziny w sali matematycznej.

Trzecia prezentacja poświęcona jest zakupom - czyli ile matematyki jest nam potrzebnej podczas zakupów w kraju i za granicą - wraz z wymianą walut. Są tam opisane podwyżki, obniżki, podatki a także zaokrąglenia, które mam się przydadzą kiedy to zostaną wycofane monety 1gr i 2gr.

Kolejna prezentacja opisuje planowanie wycieczki do Poznania. Gimnazjaliści opisali co warto zobaczyć w Poznaniu i ile to będzie kosztować. Jest tam kosztorys wycieczki z dokładną analizą i obliczeniami czy taniej będzie przyjechać samochodem czy pociągiem!

Ostatnia prezentacja dotyczy pasji ich kolegów, czyli piłki nożnej. Co znalazło się w tej prezentacji? Dokładny plan boiska ze wszystkimi wymiarami, budowę piłki do nogi, opis stadionu Miejskiego w Poznaniu oraz krótką historię Lecha Poznań wraz z przykładowymi statystykami klubu. Dodatkową ciekawostką jest zrobienie piłki do nogi z papieru! :)

Zadaniem każdej grupy było dokładne przeanalizowanie danego zagadnienia i zrobienie ciekawej prezentacji multimedialnej. I te właśnie prezentacje można obejrzeć w tym projekcie!

Efekty ich rozmyślań możecie obejrzeć na stronie internetowej, na którą serdecznie zapraszają! 

Materiały przesłała Dorota Mądra.

Projekt realizowany jest przez: