2013-07-16 | Kolory - skąd, dlaczego, po co?

Przedstawiamy Wam kolejny, wyjątkowo barwny projekt! Gimnazjaliści z Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie postanowili przyjrzeć się kolorom. "Kolory - skąd, dlaczego, po co?" - temat mówi wszystko, ale czy na pewno? ;)

Kolorto coś, z czym spotykamy się na co dzień. Nie jest to więc temat zupełnie dla nas obcy. Mimo to, w codziennym pośpiechu, nie mamy czasu na rozmyślenia nad pochodzeniem czy znaczeniem barw. Jako młodzi ludzie, pełni pasji i energii, chcemy przybliżyć wszystkim niezbyt znane fakty dotyczące kolorów w przyrodzie, fizyce, sztuce, psychologii czy nawet medycynie!

Metoda projektów pozwoliła nam na skupienie się na kwestiach, które wydały nam się najciekawsze oraz na samodzielnym wyszukiwaniu źródeł wiedzy na temat omawianych zagadnień:

• Kolorów przyrody – niezwykłego ubarwienia zwierząt
  • Daltonizmu – wady genetycznej, która sprawia, że chorzy inaczej postrzegają otaczający ich świat
  • Chromoterapii – leczenia za pomocą barw
  • Nauki o kolorach – dziedziny, która może okazać się przydatna nawet w codziennym życiu, podczas projektowania wnętrz czy wybierania ubrań
  • Rozszczepienia światła białego – najbardziej kolorowej dziedziny fizyki
  • Tęczy – tajemnicy dzieciństwa
  • Ciekawostek o kolorach – czyli najbardziej zaskakujących faktów z omawianej przez nas dziedziny
  • Mariana Bogusza – artysty z Pleszewa

Nasze zajęcia sprawiły wiele radości nie tylko nam, ale także naszym młodszym kolegom i koleżankom z przedszkola.

• Dzieci z grup trzylatków i czterolatków chętnie wykazały się zdolnościami plastycznymi podczas wspólnych zajęć.
  • Z największą przyjemnością asystowaliśmy przy zabawach na Festynie Rodzinnym organizowanym w Kowalewie. Malowaliśmy dzieciom twarze oraz pomagaliśmy im malować kartonowe domki, które teraz służą im do zabawy.
  • Ponadto w ramach happeningu (dzięki pomocy sponsorów) udało nam się pomalować przedszkolny płot, który teraz jest ozdobą naszego placu zabaw. Tęczowe grafiki z pewnością umilają czas zabaw na świeżym powietrzu naszych kochanych podopiecznych.
  • Ci z nas, którzy interesują się fotografią mogli także pochwalić się swoimi najbardziej barwnymi dziełami oraz rozwijać pasję podczas wspólnych spacerów z aparatem w ręku.

Materiały przesłała Monika Kowalska.