2013-07-15 | Nasze graffiti, wasz barwny świat

Cała nasza przygoda z graffiti rozpoczęła się wraz z nowym rokiem szkolnym. Pierwszym etapem było ustalenie sposobu realizacji projektu. Wybraliśmy temat dotyczący graffiti, dlatego że ten motyw jest interesujący, zwłaszcza dla nas - młodzieży. Naszemu opiekunowi, pani Annie Nowickiej, ten pomysł także przypadł do gustu! :) Poznajcie zatem "Nasze graffiti, wasz barwny świat" - projekt realizowany w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole.

Co tydzień spotykaliśmy się po zajęciach. Wybraliśmy lidera grupy i przydzieliliśmy każdego do właściwej funkcji. Pierwszym naszym poważnym zadaniem było wymyślenie pytań do ankiet! Później roznosiliśmy je po wsiach, aby dowiedzieć się co mieszkańcy Gminy Ryczywół sądzą o naszym pomyśle. Wyniki były zadowalające! Większość ludzi z aprobatą przyjęło ten zamysł :)

Następnie, podczas ferii zimowych, wzięliśmy się ostro do pracy. Spotykaliśmy się, aby nauczyć się... malować. Na początku nie mieliśmy o graffiti żadnego pojęcia ;) Dlatego, aby nas wprowadzić w ten świat, potrzebowaliśmy kogoś do pomocy. Okazało się, że w naszej okolicy mieszka osoba, która jest ekspertem w tej dziedzinie! Poprosiliśmy więc o pomoc Kubę Deja. To właśnie on pokazał nam jak powinniśmy malować i to właśnie jemu zawdzięczamy nasz sukces! :)

Co dalej? Wykonaliśmy wstępne szkice na kartkach A4, które dostarczaliśmy Kubie. Deja oceniał nasze prace, dawał wskazówki i motywował do dalszej pracy. Następnie wybraliśmy kilka z tych rysunków i zaczęliśmy ustalać do jakich miejscowości zostaną przydzielone poszczególne obrazki. 

Kolejnym ważnym krokiem była wizyta u Wójta. Wspólnie zadecydowaliśmy o miejscach, które chcemy wymalować. Wójt również przyjął nasz pomysł z aprobatą. Gdy otrzymaliśmy zgodę, zaczęliśmy pracować na dużo większych formatach. Malowaliśmy te same rysunki farbami plakatowymi na kartonach, aby się wprawić. Żeby każdy projekt został narysowany w wyznaczonym czasie, pracowaliśmy w parach. Niestety, gdy już byliśmy gotowi, nie mogliśmy zacząć działać. Nie pozwalały nam na to warunki atmosferyczne. Gdy tylko stopniał śnieg, zorganizowaliśmy objazd po gminie, aby sfotografować wybrane wcześniej miejsca. 

W końcu rozpoczęliśmy malowanie na dobre! Jak wyglądały nasze prace?

  • Zaczęliśmy 13 kwietnia od Radomia. Na pierwszy ogień dwa obiekty - przystanek oraz remiza. Był z nami Kuba Deja, który nad wszystkim czuwał. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Tego dnia pogoda nam nie dopisywała i musieliśmy co chwilę przerywać. Jednak po kilku godzinach skończyliśmy! :)
  • 18 kwietnia zawitaliśmy do Piotrowa. Obiektem naszych działań był przystanek, który pomalowaliśmy z trzech stron. Tym razem poszło nam to sprawniej niż poprzednio, mimo przerw na wszelkiego typu słodycze! ;)
  • Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy było Ninino. Kiedy nasi starsi koledzy trudzili się na egzaminach gimnazjalnych, a my się nie obijaliśmy! Musieliśmy w ciągu dwóch godzin wymalować dwa przystanki.
  • Następne spotkanie odbyło się w Święto Pracy, 1 maja. Umówiliśmy się przed domem naszej koleżanki w Wiardunkach, by tam podzielić się na dwie grupy. Pierwsza została przed budynkiem i malowała tęczę, natomiast reszta pojechała na przystanek w tej samej miejscowości.
  • Na Stadion w Ryczywole poświęciliśmy aż trzy dni (15-17 maja). Pierwszego dnia malowaliśmy przednią część amfiteatru. Kolejnego dnia budki dla rezerwowych. Trzeciego dnia natomiast większość grupy malowała tył amfiteatru, a kilka osób dopracowywało naszą finałową piosenkę.
  • Ostatnim już miejscem, które wymalowaliśmy był przystanek w Tłukawach. Tam, podobnie jak w Piotrowie, zostały wymalowane trzy ścianki. 

  

Jeśli chodzi o nasze malunki w projekcie, to już wszystkie nasze dzieła, lecz jeszcze nie zamierzamy pożegnać się ze sprayami. Otóż mieszkańcom poszczególnych miejscowości nasze malunki tak się spodobały, że zasponsorują nam farby i będziemy kontynuować naszą działalność! :)

Jednogłośnie stwierdzamy, że udział w eSzkole był fantastycznym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i zdobycie cennych wiadomości i doświadczeń! :)

Materiały przesłała Anna Nowicka i Martyna Rembacz.

Projekt realizowany jest przez: