2013-07-10 | Stewardzi - co by było, gdyby ich nie było, TEJ!

Są takie tematy o których już wielokrotnie pisaliśmy. Są tacy uczniowie, którzy stawiają na promocję swojego projektu. I oni należą właśnie do tej grupy! Uczniowie z Gimnazjum nr 22 im. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu, bo o nich mowa, realizowali projekt "Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ!". Grupie dowodziła pani steward - Iwona Jachnik. Tym razem, do relacji o projekcie - po projekcie, podeszli także nietypowo. :)

red. Monika Błaszczak

Jesteśmy grupą 12 poznańskich pyr, które zainspirowane szkolną wycieczką na Stadion Miejski w Poznaniu, postanowiły przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski ideę stewardingu stadionowego. Naszym przewodnim hasłem jest: „Stewardzi – co by było, gdyby ich nie było, TEJ!” :)

Podczas projektu ciężko pracowaliśmy, aby jakoś zaistnieć i wyróżnić się. Udało nam się zaprezentować na wielu stronach internetowych, m. in. na:

  • poznan.pl,
  • epoznan.pl, 
  • gazeta.pl, 
  • poznan.sport.pl, 
  • m.poznan.pl, 
  • portal-ochrony.pl.

Cyklicznie pojawiały się artykuły o naszych osiągnięciach na portalu www.ochronaimprezmasowych.pl. Udało się nawet uzyskać patronat medialny! Stał się nim portal www.chronaimprezmasowych.pl - jedyny portal poświęcony bezpieczeństwu imprez masowych. 

Na portalu społecznościowym facebook wielokrotnie udostępniano nasze osiągnięcia m. in. na funpage-u Surge Polonia, Safety&Security, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, Sport Marketing.

Poza Internetem, artykuły o projekcie pojawiły się w:

  • Gazecie Wyborczej,
  • Kurierze Słupeckim,
  • Magazynie Safety&Security
  • Czasopiśmie lokalnym "MY".

We wiadomościach radia MC Radio powołano się na nasz projekt w celu pokazania problematyki stewardingu stadionowego w Poznaniu. Nawet dziennikarka TVP przeprowadziła z nami wywiad! :)

Nie chcemy być konwencjonalni, więc poniżej prezentujemy opienie uczestników projektu :) 
A więcej o...

Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ! 
znajdziecie > 
tutaj <

Zapraszamy również na naszego facebook-a, o tutaj! :)

Projekt nauczył mnie interesujących rzeczy - poczynając od chemii, a kończąc na wychowaniu fizycznym. Dzięki ankiecie na Targach Edukacyjnych i na stadionie większość osób z naszej głupy otworzyła się bardziej na ludzi. Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej przyda nam się na pewno w przyszłości, kiedy będziemy w trudnej sytuacji i ktoś będzie na nas liczył. Cieszę się, że brałam udział w tym oto projekcie! 

Ania Kamińska

Projekt pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Nauczyłem się, jak pracować w grupie. Udoskonaliłem swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, odbyłem bardzo ciekawe wycieczki na Stadion Miejski w Poznaniu i do Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Przeszliśmy również kurs samoobrony. W przyszłości bardzo chętnie pracowałbym metodą projektów, ponieważ łatwiej oraz raźniej jest pracować w grupie!

Filip Konieczny

Projekt dał mi bardzo dużo. Przeszliśmy wiele szkoleń i kursów, które pomagą nam w zdobyciu pracy stewarda. Umiemy poruszać się po stadionie i mamy ogólną wiedzę na jego temat. Spotkanie z ratownikiem pozwoliło nam zdobyć informacje przydatne nie tylko na imprezach masowych, ale także w codziennym życiu. Nauczyliśmy się także samoobrony. Wspomnienia i miłe przeżycia zostaną z nami na zawsze.

- Marta Lipska

Praca nad naszym projektem pokazała mi, co tak naprawdę znaczy praca zespołowa. Ilekroć planowaliśmy jakieś wyjście to dzieliliśmy się obowiązkami. Jedna osoba robiła zdjęcia, druga wywiad, trzecia pisała artykuł. Działaliśmy wspólnie i rozumieliśmy się. Było to dla mnie wspaniałe przeżycie! Możliwość samodzielnego działania, nauczyciel nie ingerował w nasz pomysł i ideę. Niewątpliwie dowiedziałam się nowych i ciekawych rzeczy, o których normalnie nie dowiedziałabym się w szkole. Mogłam się sprawdzić jako dziennikarz, fotoreporter, a nawet jako steward!

Owocnym spotkaniem był wykład na temat rac i pirotechniki. Dzięki niemu wiem więcej o chemii oraz o zasadach fizyki, na pewno wykorzystam tę wiedzę w szkole. Poza tym, teraz wiem, że bycie stewardem to naprawdę fajna sprawa. Wymaga wiele wysiłku i starań, ale opłaca się. Bardzo chciałabym pracować w przyszłości metodą projektów, można się zdecydowanie więcej dowiedzieć i dużo zobaczyć.

- Magda Kapitańczyk

Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że praca stewarda jest taka ważna! Można powiedzieć, że ten projekt jeszcze bardziej zmotywował mnie do tego, że aby coś osiągnąć trzeba po prostu działać. Projekt był bardzo związany z przedmiotami ścisłymi - dzięki niemu też wpoiłam sobie pierwszą pomoc (bo dotychczas ilekroć próbowałam, nigdy nie mogłam zapamiętać). Jednym słowem jestem bardzo zadowolona, że mogę być w tym projekcie - tutaj mogłam nauczyć się więcej niż myślałam!

- Michalina Szidlewska

Moje odczucia co do projektu są bardzo pozytywne. Byłem bardzo podekscytowany, gdyż mogłem poznać wnętrze stadionu. I pomyśleć sobie, że byłem (byliśmy) w takich miejscach, do których normalny człowiek nie ma wstępu :) Podobało mi się to też, że byliśmy na Targach Edukacyjnych i przez to "wylądowaliśmy" w gazetach i w internecie. Moje doznania co do pierwszej pomocy czy Straży Pożarnej były wysoce niesamowite. Na początku myślałem, że praca Medyka czy Strażaka jest nawet bardzo prosta (...), lecz grubo się myliłem. Wiem przynajmniej jak udzielić pierwszej pomocy. Takie coś na pewno nam się w życiu przyda.

- Sebastian Skorupski

Projekt nauczył mnie przede wszystkim współpracy. Razem przeżyliśmy znakomite chwile, czasem zabawne, ale i motywujące do dalszej pracy. Nie zawsze byliśmy zgodni ze sobą, ale próbowaliśmy znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Nie było tak, że jedna lub dwie osoby pracowały przy tym projekcie, tylko wszyscy aktywnie uczestniczyliśmy. Projekt to nie tylko dobra zabawa, lecz ciężka praca. W przyszłości chciałabym zostać funkcjonariuszem policji, to mnie jeszcze bardziej przekonało, kiedy wybraliśmy się do Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Moje motto życiowe na dzień dzisiejszy, to: BEZ WYSIŁKU, ZAANGAŻOWANIA I CIĘŻKIEJ PRACY NIC SIĘ W ŻYCIU NIE OSIĄGNIE - to właśnie pokazuje nasz projekt, który jest idealnym dowodem.

- Zuza Hauser

Mieliśmy okazję do sprawdzenia się w dziennikarstwie, gdy braliśmy udział w ankiecie na Targach. Przez chwilę mogłam poczuć się jak steward, gdy poszliśmy na mecz i towarzyszyliśmy stewardom przed meczem, w trakcie meczu i po. Myślę, że w przyszłości będę się starała, żeby móc pracować jako steward. Bardzo podoba mi się to zajęcie. 

- Olga Kołodziej

Projekt był bardzo ciekawy. Dowiedziałem się wiele nowych informacji na temat Stadionu Miejskiego oraz o stewardach. Nauczyłem się pracować w grupie oraz zgrałem się z klasą.

- Mateusz Gałka

Dowiedziałam się, że aby coś powstało, każdy musi coś do tego włożyć. W przyszłości mam zamiar pracować na stadionie jako steward. Dowiedziałam się, że straż pożarna na stadionie pełni bardzo ważną funkcję. Strażacy muszą chronić kibiców przed pożarem lub odpalaniem wyrobów pirotechnicznych. Bardzo cieszę się, że brałam udział w tym projekcie, gdyż wniósł on dużo do mojego życia.

- Ola Reszelewska

Możliwości i przedsięwzięcia, jakie miały miejsce w projekcie sprawiły, że na długo zostanie w mej pamięci. Sam temat projektu był już ciekawy, a sposób realizacji sprawiał, że jeszcze bardziej miałam ochotę uczestniczyć w zajęciach. Do moich ulubionych momentów na pewno mogę zaliczyć ankietę wykonywaną na Targach Edukacyjnych, jak i szczegółowe zwiedzanie stadionu czy uczestnictwo w meczu i ciągła obserwacja stewardów, jak i wywiady z nimi. Dzięki temu nauczyłam się nie tylko czegoś o stewardach, ale także o bezpieczeństwie samym w sobie, co na pewno mi się przyda. Prócz tego wykłady o racach, czy pierwsza pomoc zbliżyły mnie do wielu ciekawostek z zakresu nauk ścisłych. Jednak według mnie, najważniejsze było to, że wszyscy mogliśmy na sobie polegać i co najważniejsze tworzyliśmy zgraną drużynę! Na pewno przeprowadzanie takich projektów wśród młodzieży ma dużo plusów, ponieważ uczy pracy w grupie, komunikacji i zaangażowania w wykonywane działania.

- Ola Kostrzewa

Projekt "eSzkoła - Moja Wielkopolska" dał mi wiele. Myślę, że ten projekt naprawdę rozwija i pomoże mi w dalszym życiu. Nauczył mnie współpracy, a do tego nigdy nie byłem chętny! Miło spędziłem czas i nie siedziałem tylko w domu. To prawda, miałem przez ten projekt bardzo mało czasu dla siebie, ale po jego zakończeniu, będzie mi brakowało tych spotkań, które były pełne miłej i zabawnej atmosfery. Teraz lepiej rozumiemy siebie nawzajem. Na pewno zależałoby mi, aby pracować tak dalej, takim samym tokiem. W lekcjach też mi się przydał, dlatego że na chemii łatwiej mi jest poruszać się w nazwach. W racach używa się glinu, a ciekawostą jest, że glin topi się w rękach. Łatwiej mi też teraz odnaleźć go na tablicy Mendelejewa. Myślę, że takie projekty to wspaniała rzecz i cieszę się, że mogłem w nim uczestniczyć!

- Bartek Gbiorczyk

Pół roku intensywnej pracy nad projektem o stewardingu stadionowym. Wiele razy usłyszałam - "i co Wy jeszcze możecie zrobić w tym projekcie?". Okazuje się, że jest to temat rzeka. Im więcej robiliśmy, tym więcej pomysłów przychodziło nam do głowy. Grupa, z którą współpracowałam (bo na tym właśnie polegała nasza praca - by współpracować) była znakomita! Pełni optymizmu i zaangażowania, kreatywni i ambitni - to właśnie zespół projektu "Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ".  Jestem bardzo dumna z naszych dokonań. Wiem, że zrobiliśmy mnóstwo pozytywnych akcji na rzecz stewardów KKS Lech Poznań. Próbowaliśmy dyskutować z opinią publiczną, chcieliśmy pokazać prawdę o poznańskim stewardzie. Uważam, że "moje dzieci" zrobiły naprawdę dobrą robotę. Artykuły, które napisały (oczywiście z moją pomocą) służą profesjonalistom  związanym z bezpieczeństwem imprez masowych. Publikowane zostały na profesjonalnej (jedynej) stronie poświęconej ochronie imprez masowych www.ochronaimprezmasowych.pl. Jestem bardzo dumna z Magdy, Oli, Ani, Zuzy, Marty, Michaliny, Olgi, Oli, Bartka, Mateusza, Filipa i Sebastiana. Cieszę się, że udało nam się wspólnie osiągnąć wyznaczone cele. Dziękuję, że Wasza odwaga, energia i chęć pozwoliły nam wspólnie poruszyć problematykę "stewardingu stadionowego", a tego boją się nawet media!

- Iwona Jachnik (opiekun projektu)

Pozdrawiamy! :)

Ekipa "STEWARD CHAPIE, WUCHTA WIARY SAPIE, TEJ!"

Materiały przesłała Magdalena Kapitańczyk.

Projekt realizowany jest przez: